Realizácia projektu rozšírenia a modernizácie kamerového systému

Mesto Dobšiná na základe  výzvy Rady vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality, predložilo žiadosť o poskytnutie finančných prostriedkov  zo štátneho rozpočtu na financovanie projektov v oblasti prevencie kriminality v súlade so Stratégiou prevencie kriminality v Slovenskej republike. Na základe tejto žiadosti, ako sme už informovali občanov, bola mestu Dobšiná chválená dotácia a  projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality vo výške 10.000.-€  čo predstavuje 80% celkových výdavkov projektu. Ostatné náklady na realizáciu budú uhradené ako vlastné zo strany mesta.

Zámerom projektu je modernizácia už existujúceho analógového kamerového systému, jeho pripojenie na nový digitálny záznamový server s možnosťou napojenia a prenos cez IP kamery. Občania Zimnej ulice  majú možnosť vidieť prebiehajúce práce na rozšírení kamerového systému, kde práve jedna z kamier bude umiestnená na ulici Zimnej (č.269). Táto bude dohliadať na koniec Zimnej a Železničnej ulice od začiatku až po križovatku s Jarkovou ulicou. Bolo vykonané osadenie stĺpa na umiestnenie kamery, montáž optického kábla a prívodného kábla na napájanie kamery. Taktiež prebehli práce na umiestnenie kamery na Jarkovej ulici, ktorá bude snímať zastávku SAD. V tomto týždni zrealizujeme osadenie samotných kamier na stĺpy a súbežne budú prebiehať aj práce v monitorovacej miestnosti MsP, kde sa starý analógový systém prekonvertuje na nový digitálny záznamový server.

V čo najbližšom  čase plánujeme taktiež osadenie kamery na Zimnej ulici v časti nad kotolňou. Nové kamery budú už moderné IP kamery, ktoré prispejú k lepšej kvalite prenášaného signálu a k pokrytiu ďalších  časti mesta javiacich sa ako problematické. Pôvodné kamery, kde niektoré sú nepretržite v prevádzke už 10 rokov a dosluhujú, budeme renovovať, alebo ich postupne vymeníme. Keďže ani kamery nie sú všade vidiace, aj naďalej pri zabezpečovaní verejného poriadku v meste bude potrebná spolupráca s občanmi nášho mesta. Ukončenie prác a spustenie systému predpokladáme v mesiaci november 2017. Plánujeme taktiež  rozšírenie tohto systému do hornej časti mesta.

Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality

Michal Gergoš, náčelník MsP Dobšiná