Prvýkrát svoj deň oslávili aj deti na osade v Dobšinej

Medzinárodný deň detí (MDD) sa oslavuje v 21 krajinách, na Slovensku od roku 1952. Od týchto čias má za úlohu deťom robiť radosť, no tiež poukázať na problémy, ktoré ich trápia. V dnešnom modernom, technickom svete sa často zabúda, že najdôležitejším je stále priamy kontakt, úprimný rozhovor, či zdanlivo obyčajná hra so svojimi rovesníkmi. O to ťažšie je všetko napĺňať v sociálne znevýhodnenom prostredí, akým je aj osada na periférii Dobšinej. Mnohé deti z tohto prostredia nenavštevujú predškolské zariadenia, ktoré si MDD pripomínajú rôznymi aktivitami a tak v mnohých prípadoch tieto deti ani netušia, že 1. jún  patrí im.

To sa rozhodli zmeniť terénni sociálni pracovníci v spolupráci s miestnym vajdom Mariánom Bubenčíkom. Priamo na osade usporiadali oslavu Dňa detí formou kreativity a hier, do ktorých zapojili aj ich rodičov. „Netreba zabúdať ani na tieto deti, ktoré nenavštevujú školské zariadenia, pritom dovedna je ich tu dnes asi 40. Je ťažké niečo zorganizovať hlavne pre podmienky, ktoré tu sú, ale snažíme sa priniesť niečo nové, čo pred nami nik neskúsil a vidíme pozitívnu odozvu. Veľmi nám v realizácii pomohlo Mesto Dobšiná prostredníctvom primátora mesta,  Jána Slováka a tiež Detský domov v Dobšinej, ktorí nám poskytli materiálne zabezpečenie.“ Povedala pre náš portál Mgr. Anna Wágnerová, terénna sociálna pracovníčka.

Pre deti z osady bolo pripravené kreslenie na papier, ale aj chodník, skladačky a omaľovánky. Najviac ich, ale aj ich rodičov zaujala maľba na steny do jedného z vchodov bytového domu, kde vznikli rôzne postavičky, stromy, tiež pestrofarebná dúha. Pre všetky deti boli pripravené drobné sladké odmeny a mnohí dostali aj malého plyšového kamaráta. Na osade v Dobšinej je najviac cenená voda, po ktorú si musia miestni obyvatelia roky dochádzať k prameňu. Terénni sociálni pracovníci nezabudli ani na túto skutočnosť a na osadu doniesli vodu, ktorá sa ihneď spotrebovala, čo tiež dokazuje odlišnosť života, kde pre obyvateľov mesta bežné veci, na osade nie sú samozrejmosťou.   Pre terénnych sociálnych pracovníkov a vajdu bolo najväčšou odmenou v tento Deň detí vidieť šťastné úsmevy tých najmenších.

Text, foto & video: Juraj Karika