Prvý Halloweenský pochod v Dobšinej zaujal

Dnešný večer si v Dobšinej najviac užili deti. Tie sa mohli po prvýkrát zúčastniť Halloweenského pochodu, ktorý zorganizovalo miestne Centrum voľného času, detí a mládeže. Všetci sa zišli na námestí, pred radnicou, ktorá sa zmenila na centrum strašidiel, povestí, či hororových postavičiek. Halloween ako zaužívaný sviatok preniká aj k nám, pričom jeho neodmysliteľnou súčasťou sú strašidelné kostýmy, či koledovanie od domu k domu za sladkú odmenu. Z tradičných symbolov ho vystihuje vydlabávanie a zdobenie tekvíc, v ktorých horia sviečky, alebo lampióny. To všetko sme dnes mohli vidieť v Dobšinej.

Nečakane početný sprievod detí v maskách, so svetielkami zo sviečok, lampiónov, alebo bateriek, prešlo od námestia celým sídliskom a cez hlavnú ulicu sa vrátili späť k radnici. Celou cestou ich povzbudzovalo, alebo sa aspoň prizeralo mnoho obyvateľov mesta, ktorí neraz na malú chvíľu prerušili prácu v prevádzkach, aby mohli zazrieť niečo netradičné, nevšedné, no s dostatočnou dávkou zábavy a spokojnosti. O tom ako vznikla myšlienka usporiadať Halloweenský pochod v Dobšinej nám povedala vychovávateľka CVČ  Bibiána Slováková.

„Halloween je už aj na Slovensku vnímaný ako tradičný sviatok. V CVČ k tomuto sviatku roky pripravujeme rôzne popoludnia súťaže, alebo hry. Usporiadať prvý ročník Halloweenského pochodu nás napadol spontánne, pretože sme si spomenuli na lampiónové sprievody, za našich detských čias. Nevideli sme v tom nič zlé, prečo by sa to nemohlo obnoviť v takejto forme. Deťom sa náš nápad páčil a už len tým, že budú v maskách a budú mať so sebou svetielka. Chceli sme tiež aj zaujať občanov v našom meste. Deti to umocnili ešte tým, že používali rôzne hororové pokriky. Vôbec sme nepočítali s takou účasťou aká bola a bolo nás tam skoro 200.“

Organizátori pochodu chcú v budúcom roku zlepšiť technickú časť veci. Plánujú vzhľadom na vysokú účasť a záujem ozvučiť priestor námestia a pridať možno aj zopár zaujímavostí zameraných na ešte väčšiu zábavu a vyžitie detí. Sprievodu predchádzala v priestoroch CVČ aj Halloweenská párty, kde boli súťaže, vyhlasovanie najkrajších masiek , či kopa sladkých odmien v rôznych disciplínach. Organizátori obzvlášť ďakujú Mestskej polícií, ktorej príslušníci sa do dohľadu nad dnešným Halloweenským pochodom  zapojili  spontánne, keď videli vysokú účasť na podujatí. Nezištne tak prispeli k bezpečnosti všetkých.

{gallery}foto_aktuality/halloween_pochod{/gallery}

Foto & video: Redakcia MD