Aktuality

Projekt Karavan navštívil aj Dobšinú

 

V dnešný deň mohli obyvatelia mesta Dobšiná zazrieť karavan, pri ktorom sa hrajú deti a kreslia to, čo vidia svojimi detskými očami na veľkú tabuľu. Táto aktivita pod holým nebom nás zaujala a preto sme oslovili umelcov, ktorí diela detí zvečňovali pomocou fotoaparátov a kamier o krátky rozhovor. Daniela Krajčová a Oto Hudec, ktorí projekt vymysleli, nám vyhoveli a priblížili ciele tohto nevšedného a podľa viacerých milého projektu. V úvode nášho stretnutia sme sa spýtali na samotné posolstvo, ktoré projekt Karavan predstavuje.

„S projektom Karavan chodíme do rôznych obcí, kde je rómska komunita a priamo na verejnom priestranstve organizujeme troj až štvordňové workshopy. S deťmi robíme krátke animácie, buď sú to hudobné videá, kde spievajú, alebo s nimi nahráme príbehy s ich života a tie následne animujeme. V posledný deň workshopu v danej lokalite nasleduje projekcia, buď priamo na karavane, alebo v miestnom kultúrnom dome. Táto projekcia je z pravidla otvorená pre všetkých.“ Priblížila nám výtvarníčka Daniela Krajčová.

Naša druhá otázka smerovala na primárne ciele Karavanu, na čo nám odpovedal Oto Hudec: „Našim cieľom bolo jednak naučiť deti možno aj nové techniky, aby po chopili, ako sa pracuje s videom, ako vzniká animácia, naučiť ich aj základy kresby. Ďalej používame rôzne techniky animácie, kde kreslíme na tabuľu, ale aj do piesku. Pri speve deti majú za sebou takú modrú plochu, kde potom vieme v špecializovaných programoch dodať ich kresby, celú plochu rozanimovať. Druhým cieľom je ukázať navonok aj pomocou výstav, ktoré sme mali v Bratislave, Košiciach a bude nasledovať Rožňava, aký je život na miestach v ktorých žijú Rómovia.“

Zaujímalo nás, prečo si výtvarníci pre svoju tvorbu zvolili rómsku komunitu. „Vnímame situáciu na Slovensku z prvého pohľadu akuálnosti. Každá nová aktivita je prínosná a chceme poukázať skrz nášho projektu aj na fakt, že ľudia vo väčších mestách, ako Bratislava, prosto mestách, kde nie je taká veľká rómska komunita, netušia o čom to vôbec je. Nemyslíme si, že im to úplne priblížime, no čiastočne chceme preniesť túto atmosféru. Pracujeme len s deťmi, pretože projekt je navrhnutý hravou formou, kde cez jednoduché krátke videá načrtneme situáciu v danom meste, či obci. Prínosom je aj to, že vždy urobíme rozhovory s pracovníkmi, ktorí s týmito deťmi pracujú denne.“ Dodala Daniela Krajčová.

Spýtali sme aj aj na to, koľko miest výtvarníci zatiaľ navštívili a prečo ich zaujala aj Dobšiná, kde nám odpovedal Oto Hudec. „Navštívili sme už 8 miest s našim Karavanom. Minulý rok sme boli najmä na východe a tento rok sme začali Topoľčanmi, Nitrou a posúvame sa smerom na juhovýchod. Dobšiná do nášho zoznamu miest pribudla preto, lebo hľadáme miesta, kde fungujú komunitné centrá a dozvedeli sme sa o OZ Detstvo deťom a oslovili sme učiteľky z Dobšinej. Sme tu už dva dni, poskytli nám ubytovanie, zabezpečili aj prvotný kontakt s miestnou samosprávou.“

V závere nášho rozhovoru sme sa spýtali na celkový dojem, ktorý majú výtvarníci z nášho mesta. Obaja zhodne odpovedali: „Po vizuálnej stránke je to pekné miesto, vo veľmi peknom prostredí, no musíme priznať, nepovieme zrejme nič nové, ale máme pocit, že toto miesto je problematické najmä tým, že tu nie je veľa priemyslu a iných odvetví a mesto je závislé na vonkajšku. No na druhej strane si myslíme, že toto mesto má potenciál, keďže blízko sú Dedinky, Slovenský raj,iba treba chcieť. Na záver workshopu, by sme chceli pozvať širokú verejnosť na premietanie, ktoré sa uskutoční zajtra o 20:00 v kultúrnom dome v Dobšinej.“ Viac o projekte Karavan sa dozviete aj z FB stránky: https://www.facebook.com/projektkaravan 

Poskytnuté foto: Projekt Karavan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »