Prírodu si mýlia so smetiskom

Prírodu považuje väčšina ľudí za skvelé miesto pre oddych. Ľudia tam načerpajú nové sily a prídu na iné myšlienky. Je veľkým zdrojom energie, ktorá pomáha po duševnej, ale aj fyzickej stránke. Človek je žiaľ často tvor deštruktívny a dokáže z krásnych miest v prírode urobiť pokojne aj skládku komunálu ako to vidíte na tejto fotografii.

Nemusíme hľadať dlho a takýchto skládok nájdeme v okolí Dobšinej neúrekom. Konkrétne táto je hneď za elektrárňou v tesnej blízkosti vodného toku. Problém sa netýka iba Dobšinej, ale zjavne každého mesta, alebo obce a nielen v okrese Rožňava

Je to dôkazom toho, že ľudia si nevážia okolie, v ktorom žijú a pokojne v prírode odhodia umelohmotné fľaše, ba dokonca ako vidíme na fotke, aj súčasti z rozbitého auta. To všetko je „normálne“ a akoby tolerované. Pre lepšiu predstavivosť možno uviesť napr., že taký ohorok z cigarety sa v prírode rozkladá až 100 rokov.

Samosprávy sú v tomto prípade znečisťovania bezmocné, keďže sa vinníka skoro nikdy nepodarí vypátrať a tak je čistenie okolia a samotná likvidácia takýchto skládok financovaná z ich kasy.

Ale sú našťastie aj opačné príklady. Jeden maďarský turista v Slovenskom raji, ktorý odchádzal do hôr a v batohu mal iba trocha jedla, keď sa vrátil, mal batoh plný umelých fliaš a iného „bordelu“, ktorý po ceste vyzbieral.

To nám musia prísť upratať iní, aby sme nemali z prírody jedno veľké smetisko?