Kultúra

Pripravujú knihu o baníckom združení

V tomto roku si banícke združenie v Dobšinej, ktoré mnohí poznajú aj pod menom „Bruderschaft“ pripomenie významné výročie. Presne 330 rokov uplynie od jeho založenia (21. septembra 1683), pričom z dobových dokumentov vieme, že združenie malo humánny charakter.  V dobách jeho začiatkov a následným založením bratskej pokladnice tzv. „Bruderlady“, pomáhalo baníkom v chorobe, alebo ich rodinám pri rôznych nešťastiach.

Banícke združenie pretrvalo dodnes a je neodmysliteľnou súčasťou nášho mesta. Na počesť výročia, ale aj stálemu uchovávaniu tradícií sa rozhodol RNDr. Ondrej Rozložník (na fotografii), ktorý je aj známym autorom knihy Banské mesto Dobšiná, priblížiť širokej verejnosti históriu, ale aj význam baníckeho združenia. „Toto si zaslúži takú veľkú pozornosť, pretože tradície spolku, ale aj poriadku, ktoré sa prijali pred 330 rokmi sa v podstate dodržujú aj dodnes“. Povedal nám v úvode nášho rozhovoru RNDr. Ondrej Rozložník a pokračoval.

„Spolok má pevne určené zásady a zachováva si hlavnú ideu a to je niečo obdivuhodné. Je preto potrebné to zachytiť knižne, aby sa to nestratilo v histórií. Mne sa podarilo nájsť aj originálne dokumenty v archívoch, ktoré budú v knihe doložené. Materiály som zháňal celý minulý rok a pripravujeme to spolu s mojim menovcom Mikulášom Rozložníkom.“ Povedal a vyjadril veľkú radosť nad tým, že vedenie mesta sa k nápadu vydania knihy postavilo kladne.

„Náklady na tlač a všetko okolo bude stáť  asi 2 000 eur , ktoré by malo uhradiť mesto. Pokiaľ to mesto vydá tak asi 50% z nákladu publikácie bude použitých na reprezentačné účely a druhá polovica sa môže predávať.“ Pripomeňme si v tejto súvislosti, že Dobšiná je na základe podanej žiadosti súčasťou veľkého projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a tak je vysoký predpoklad toho, že publikácia o baníckom združení napomôže samotnej propagácií nášho mesta.

Oslovili sme preto aj primátora mesta Dobšiná Karola Horníka (Smer – SD), ktorý nám prezentoval postoj samosprávy k chystanej publikácií. „Knihu plánujeme vydať tak, aby bola dostupná už na budúci rok na Turíce. Dobšiná dostane aj z Košického samosprávneho kraja finančné prostriedky podľa našich požiadaviek,  na realizáciu kultúrneho programu, ktorý bude v rámci akcie Európske hlavné mesto. Ja osobne sa budem snažiť, aby sme dostali peniaze aj na vydanie tejto publikácie“. Dokončil pre náš portál primátor mesta Dobšiná a čitateľom dodajme, že predbežná predajná cena knihy bude predstavovať 8 až 10 eur.

Foto: Redakcia MD