Pripomenuli sme si SNP doma, taktiež na centrálnych oslavách

Štátnym sviatkom si každoročne pripomíname Slovenské národne povstanie (SNP), ktoré znamenalo pre našu krajinu podľa historikov azda najväčší prejav vlastenectva. Pri tejto príležitosti, sme si aj v Dobšinej zaspomínali položením vencov už na jeho 73. výročie. V pondelok 28. augusta sa o 14-nástej hodine zišla za tónov dychovej hudby široká verejnosť, zástupcovia mesta Dobšiná a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), aby si pri pamätníku na Troch ružiach pripomenuli túto udalosť. Pred pamätníkom, pri ktorom držali stráž členovia Baníckeho združenia Bruderschaft z Dobšinej odzneli po básni príhovory primátora mesta, Jána Slováka a predsedu MO SZPB v Dobšinej, pána Františka Novotného, ktorý priblížil historické súvislosti SNP aj vo vzťahu k nášmu mestu. Po ukončení osláv sa prítomní odobrali k pamätným tabuliam partizánov.

Členovia MO SZPB partizána Tótha v Rožňave zorganizovali tiež zájazd, kde sa Centrálnych osláv 73. výročia SNP v Banskej Bystrici zúčastnilo aj 15 členov SZPB z Dobšinej. Po príchode do cieľa si všetci prezreli v útrobách monumentálneho pamätníka múzejnú expozíciu a archív vývoja slovenskej spoločnosti v období rokov 1918 – 1948 so zameraním na protifašistický odboj a Slovenské národné povstanie. Po prehliadke nasledoval pietny akt kladenia vencov k súsošiu sochára Jozefa Jankoviča, ktorého sa zúčastnili okrem domácich politických predstaviteľov aj veľvyslanci z 37 krajín sveta. Bohatý program skvelo doplnili okrem vydareného počasia aj vystúpenia folklórnych súborov.

Text: Juraj Karika, foto: Ing. Milan Kupčo