Pripomenuli sme si banícke tradície

Aj napriek pandemickým opatreniam, ktoré už druhý rok po sebe prispeli k zrušeniu tradičných Dní Mesta Dobšiná a Turíčnych sviatkov sa Turíčna nedeľa 23.05.2021 v našom meste niesla vďaka Baníckemu spolku, bratstva Bruderschaft v znamení tradícií. Ani v tento rok nebolo možné pre obmedzenia dodať priamo do domácností brezy, no umiestnené boli symbolicky pred baníckym domom. Tam oslavy Turíc v komornej atmosfére začali v povolenom počte osôb už o deviatej hodine, kde sa zišli členovia Bratstva Bruderschaft. Od baníckeho domu pokračoval sprievod baníkov naprieč SNP a Zimnou ulicou. Po rozdelení baníkov podľa vierovyznania sa veriaci zúčastnili služieb Božích a bohoslužieb v evanjelickom chráme a rímsko-katolíckom kostole.

Po ich ukončení  sprievod pokračoval k monolitu, pamätníku baníctva a tiež k pomníku v miestnom parku na ulici SNP, kde primátor mesta, Ján Slovák a predseda baníckeho združenia, Ing. Michal Neubauer spoločne vzdali úctu baníkom a padlým hrdinom. Následne sa presunuli na Námestie baníkov, kde zazneli slávnostné príhovory a básne.

Na slávnostnom zavŕšení, ktoré vysielal aj mestský rozhlas boli z príležitosti Turíčnych sviatkov v centre mesta ocenení aj štyria baníci miestneho baníckeho združenia, ktoré oslávilo svoje 337 výročie založenia a dodnes uchováva banícke tradície, ktoré sú úzko späté s históriou a samotnou identitou nášho mesta. Ocenení z príležitosti Turíčnych sviatkov a za záslužnú prácu v združení primátorom mesta, Jánom Slovákom boli: Ing. Michal Neubauer, Ondrej Šipula, Ferdinand Kraus a Dušan Fajdek. Všetci ocenení dostali pamätný list primátora a darčekový kôš. Celý priebeh Turíčnej nedele 2021 vám prinášame vo veľkej fotogalérii.

Text & foto: Juraj Karika