Pripomenuli sme si 72. výročie Přerovskej tragédie

V pietnej atmosfére sa v nedeľu 25.06.2017 prostredníctvom služieb Božích v Evanjelickom chráme v Dobšinej stretli obyvatelia mesta, aby si pripomenuli 72. výročie Přerovskej tragédie. Tá je neslávne známa masakrom celkovo 267 nemecky hovoriacich obyvateľov Dobšinej (až 112 obetí) Kežmarku, Gelnice, Mlynice a Jánovej Lehoty na mieste zvanom Švédske šance blízko Přerova, v noci z 18. na 19. júna 1945 v čase mieru. Služby Božie viedol Mgr. Radovan Gdovin, miestny evanjelický farár, ktorý vo svojej kázni prirovnal túto udalosť k biblickému príbehu o Kainovi a Ábelovi, kde skrz nenávisť a závistlivosť došlo k tomu najhoršiemu, ako aj v prípade obetí z Přerova.

Na pietnych službách Božích za zavraždených sa zúčastnil aj primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák a členovia baníckeho združenia Bruderschaft. S príhovorom vystúpil predseda Karpatskonemeckého spolku (KNS) v Dobšinej, Tibor Harmatha, ktorý uviedol, že krívd bolo hneď niekoľko. „Vtedajší režim sa silou mocou snažil utajiť túto masovú vraždu, za ktorú nebol poriadne nik potrestaný. Obete z masového hrobu na Švédskych šancoch dokonca po tomto čine exhumovali a ženy (120) a deti (75) spopolnili v Olomouci len preto, aby sa tento čin nedostal na verejnosť. Mužov (72) pochovali v neoznačenom hrobe v kúte Přerovského cintorína určeného pre samovrahov. Len vďaka detektívnej práci sme našli tieto hroby s pozostatkami obetí. “ Dodal v emotívnom príhovore predseda KNS.

Zúčastnení sa po službách Božích následne v sprievode vybrali na evanjelický cintorín, kde KNS v roku 1995 vybudoval pamätník obetiam tejto hroznej tragédie. K nemu za tónov piesní spevokolu položili vence predseda KNS, Tibor Harmatha a primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák, ktorý v príhovore uviedol, že mesto Dobšiná nikdy nezabudne na svojich obyvateľov, ktorí sa stali obeťami tohto hrozného činu a je potrebné si aj naďalej túto udalosť pripomínať preto, aby sa v budúcnosti podobné činy už nikdy neopakovali. Pod príspevkom vám prinášame dokument a fotogalériu.

Text & foto: Juraj Karika, video: STV