Kultúra

Pripomenuli si 69. výročie Přerovskej tragédie

 

V nedeľu 15. júna sa stretli obyvatelia mesta Dobšiná na spomienkových službách Božích v priestoroch Evanjelického kostola v Dobšinej, ktoré boli venované 69. výročiu Přerovskej tragédie. Práve pod týmto názvom ju v posledných desaťročiach pozná široká verejnosť, no pred pádom socializmu, bola krvavá tragédia zahmlievaná, ba dokonca bolo zakázané sa o nej čo i len zmieňovať. Viaceré zdroje však po rokoch odhalili pravdu, ktorá aj dnes  šokuje verejnosť, lebo hovorí o brutálnej vražde nevinných ľudí, zväčša žien a detí, ktorí sa v očiach svojich katov previli iba svojou národnosťou identitou.

Ako všetci dobre vieme, prosperitu  a slávu Dobšinej vybudovali pôvodní obyvatelia nemeckej národnosti, ktorí sa zaslúžili o najvýznamnejšie  počiny v dejinách nášho mesta. Uchovávali si tiež zvyklosti, no najmä materinskú reč, ktorá sa označuje ako bulinerčina, alebo tiež topschrisch. Práve to sa im stalo osudným.  Nemeckí a maďarskí vysídlenci sa vracali železničným transportom späť na Slovensko z okolia Šluknova, kam ich v druhej polovici roku 1944 násilne evakuovala ustupujúca nemecká armáda. Medzi transportovanými boli aj ľudia, ktorí bojovali na strane partizánov a vlastnili legitimácie, ktoré vydal miestny národný výbor v Dobšinej počas SNP, keďže v tých rokoch, bola Dobšiná okresným mestom.

Blízko Přerova vlak zastavil na železničnej predstanici, kde sa sústreďovali transporty, ktoré mali byť vypravené ďalej na Slovensko. Práve tu sa stretlo 265 obyvateľov Dobšinej,  Kežmarku,  Gelnice,  Mlynice a Janovej Lehoty so svojimi budúcimi katmi. Túto smutnú udalosť, ktorá sa odohrala  v noci z 18. na 19. júna 1945, ako dôsledok protinemeckých a protimaďarskkých nálad v Česko-Slovensku po skončení 2. svetovej vojny, si pripomenuli v nedeľu v Evanjelickom chráme Božom v Dobšinej zástupcovia Karpatskonemeckého spolku, vedenia mesta a širokej verejnosti. Spomienkových služieb Božích sa zúčastnil aj posledný žijúci svedok tragédie Pavol Molnár s rodinou, ktorý sa neskôr pripojili k pietnemu sprievodu. Položením venca pri pamätníku si na cintoríne prítomní uctil pamiatku zavraždených. Z tejto spomienkovej udalosti vám prinášame fotogalériu a video s dokumentom o Přerovskej tragédií.

Foto: Redakcia MD, video: RTVS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »