Pripomenuli sme si 71. výročie Přerovskej tragédie

V nedeľu 12. júna 2016 sa v priestoroch evanjelického chrámu Božieho v Dobšinej konala spomienková bohoslužba na pamiatku 71. výročia Přerovskej tragédie, ktorá poznačila dejiny nášho mesta. Služby Božie viedol doc. Mgr. Ondrej Prostredník, PhD. evanjelický kňaz a vysokoškolský pedagóg na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK a Mgr. Radovan Gdovin, evanjelický kňaz v Dobšinej. Za účasti širokej verejnosti, veriacich a predstaviteľov Mesta Dobšiná, ktorých zastupoval primátor mesta Ján Slovák, taktiež členov Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej, zaznela v priestoroch chrámu kázeň, básne, ale aj piesne a modlitby v slovenčine, ale aj nemčine.

Pod pomenovaním Přerovská tragédia pozná túto smutnú udalosť väčšina z nás. Len vďaka niekoľko málo žijúcich pamätníkov mestečka Dobšiná a z informácií Múzea Komenského v Přerove, predovšetkým za zásluhy Dr. Františka Hýbla, sa postupne dostávali na verejnosť fakty o masovej vražde nevinných žien, detí a starcov, len preto, že uchovávali zvyklosti, no najmä materinskú reč, ktorá sa u nás označuje ako buleenerčina, alebo tiež topschrisch. Naši vysídlenci sa vracali železničným transportom späť na Slovensko z okolia Šluknova, kam ich v druhej polovici roku 1944 násilne evakuovala ustupujúca nemecká armáda.

Blízko Přerova vlak zastavil na železničnej predstanici, kde sa sústreďovali transporty, ktoré mali byť vypravené ďalej na Slovensko. Práve tu sa stretlo 265 obyvateľov Dobšinej,  Kežmarku,  Gelnice,  Mlynice a Janovej Lehoty s tými, ktorí ich pripravili o život. Na mieste zvanom Švédske šance, bolo v noci z 18. na 19. júna 1945, teda už v čase mieru podľa najnovších zistení zavraždených z celkového počtu až 112 Dobšinčanov. V roku 1995 obetiam na pôde miestneho cintorína postavil Karpatskonemecký spolok z Dobšinej pamätník, pri ktorom sa zavŕšila položením vencov pietná spomienka na 71. výročie najväčšej tragédie novodobých dejín nášho mesta.

Text, foto & video: Juraj Karika