Prezident Andrej Kiska navštívil Dobšinú

V piatok, 05.decembra poctil svojou návštevou naše mesto prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. V rámci pracovného výjazdu do regiónov, do svojho programu zaradil aj Dobšinú, kde v úvode svojej návštevy zavítal do miestneho detského domova. Neskôr sa pán prezident zastavil v priestoroch centra OZ Detstvo deťom, ktoré sa podarilo otvoriť mediálne známym RNDr. Eleonóre Liptákovej a Mgr. Erike Polgáriovej , pričom ich celé Slovensko pozná pod pomenovaním „učiteľky z Dobšinej“. Na stretnutie s pánom prezidentom sme boli pozvaní aj my a preto vám prinášame exkluzívne zábery a videá, ktoré môžete vidieť iba u nás.

V úvode prezidenta Kisku privítala Mgr. Erika Polgáriová, kde prezident reagoval: „Som veľmi rád že tu sú ľudia, ktorí síce hundrali, no hundrali oprávnene, ale čo bolo najdôležitejšie, že sa pustili do niečoho, čo je podľa mňa zásadný krok, ako sa dá tento problém riešiť. Všetci vieme, že potrebujeme, aby deti z každej cieľovej skupiny prišli do školy, aby mali tú šancu, aby školu potom mohli skončiť a získať vzdelanie, pretože bez toho sa do praxe nedá zapojiť. Keď sme sa stretli pred vyše dvoma rokmi, vedel som, že sú to baby, ktoré niečo dokážu. Baby nesklamali, sme tu, bol som tu aj pred rokom na otvorení. Sú veci, ktoré nemôžeme nechať na spoločnosť a musíme ich zobrať do vlastných rúk. Keď sa tak všetci dobrí ľudia v našej krajine takto zaangažujú, naša krajina dokáže veľmi veľa.“

Po krátkom, no o to srdečnejšom kultúrnom programe, ktorý obsahoval piesne, tanec e a riekanky detí a mamičiek, ktoré centrum OZ Detstvo deťom navštevujú, pán prezident Kiska obdaroval všetky deti balíčkom plným dobrôt. Následne sa  spýtal „učiteliek z Dobšinej“, ale aj prítomných riaditeliek materských škôl na území mesta Dobšiná, Márie Gazdíkovej a Janky Kúnovej na to, v čom vidia najväčšie problémy v našom meste, vo vzťahu k povahe ich práce. Všetci sa zhodli na tom, že najväčším problémom je nedostatok kapacitných miest, kde podľa slov kompetentných v Dobšinej chýba zhruba 70 a viac miest pre škôlkarov, pre ktorých môže byť odrazovým mostíkom v ďalšom vzdelávaní práve materská škola. Pre nedostatok miest ale deti zostávajú doma.

Všetky súvisiace otázky a odpovede nájdete v priloženom videu pod príspevkom. Následne sa otázka pána prezidenta týkala mestskej samosprávy, kde sa pýtal na to, ako „učiteľky z Dobšinej“ hodnotia podporu zo strany mesta. Na to mu odpovedala RNDr. Eleonóra Liptáková slovami: „Pán prezident, pán primátor bol veľakrát pozvaný, nebol ani minulého roku, teraz prisľúbil, že príde a…. teraz bude nový pán primátor, uvidíme. Bola ponuka priamo z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, dokonca z ministerstva – komunitné centrum. Asi dva roky dozadu, bol by prešiel projekt pre Dobšinú a nebol záujem.“ Zhodnotila priamo pred prezidentom Eleonóra Liptáková, pričom dodajme, že stretnutia s prezidentom, sa zo zamestnancov mestskej samosprávy v OZ Detstvo deťom zúčastnila vedúca odboru kultúry Anna Macková, no stále úradujúci primátor mesta Dobšiná a poslanec KSK Karol Horník (Smer-SD), sa na tomto stretnutí, ako právoplatný štatutár neukázal. Do centra OZ Detstvo deťom v závere zavítal aj Mikuláš s pomocníkom čertom, ktorí okrem sladkostí obdarovali prítomných dobrou náladou.

Foto & video: Redakcia MD