Kultúra

Remeslá, koncerty, jarmok a oslava

Týmito slovami by sa dal zhrnúť bohatý kultúrny program plný sprievodných podujatí v piatkových mestských sviatkoch známych ako Turíce. Tie sú už v poradí dvadsiate, ktoré usporadúva mesto Dobšiná. Dnes sa tento program začal bohatou prezentáciou remesiel Horného Gemera priamo na Námestí baníkov. Od deviatej si všetci návštevníci mohli pozrieť prácu remeselných majstrov priamo v praxi. Tí im predviedli svoje umenie a neraz dali návštevníkom aj možnosť vyskúšať si ich remeslo. V blízkom parku zase prebiehal Turíčny predajný jarmok. Všetko si môžete pozrieť v priloženej fotogalérií.

{gallery}foto_kultura/turice_jarmok{/gallery}

V pozdnejších hodinách miestne námestie ožilo najmä hubou a tancom. Postarali sa o to deti z detského folklórneho súboru Gemerčatá a centra voľného času detí a mládeže v Dobšinej. Milovníci ľudovej hudby si taktiež prišli na svoje v podaní piesní od folklórneho súboru Gemer. Azda ale najväčším „skokanom dňa“ bolo legendárne zoskupenie Lojzo z Bratislavy, ktorého hodinový koncert si mohli bezplatne vypočuť všetci návštevníci priamo na námestí. Zahajujúcu pieseň si môžete pozrieť  v priloženom videu.

V mestskom kultúrnom stredisku od 15.-nástej hodiny prebiehali oficiálne oslavy 100. výročia založenia Duschekovho ústavu a 60. výročie založenia detského domova, ktorý dodnes sídli v pôvodnej budove. Program pozostával z vystúpenia folklórneho súboru Gemer, ľudového tanca chovancov a vychovávateliek, ale taktiež z oceňovania. Primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) ocenil troch odchovancov detského domova v Dobšinej a to Petra Riga, Jaroslava Bryndzáka a Pavela Bryndzáka. Všetci ocenení dosiahli plnohodnotný rodinný a pracovný život vďaka starostlivosti v detskom domove a väčšina má vysokoškolské vzdelanie. Súčasťou programu bol aj krst knihy spisovateľky Štefánie Opremčákovej, ktorý vám prinesieme zajtra spolu s rozhovorom a reportážou zo zajtrajšej autogramiády. Na oslavách založenia detského domova sa zúčastnilo aj trio La Gioia, ktorých úryvok piesne vám prinášame pod fotogalériou z osláv.

{gallery}foto_kultura/turice_piatok{/gallery}

Foto & video: Redakcia MD