Prestížne ocenenie Roma Spirit putovalo aj do Dobšinej

Ocenenie Roma Spirit 2022 spoznalo v sobotu 26.11.2022 svojich laureátov. Vyhlásili ich v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.

V kategórii Mimovládna organizácia ocenenie získalo občianske združenie Cesta von, v kategórii Spoločnosť a zamestnávateľ spoločnosť Tesco. V kategórii Obec a mesto uspela obec Varhaňovce. V kategórii Médiá si sošku prevzal Roman Čonka. V kategórii Osobnosť získal ocenenie Marián Bubenčík a v kategórii Kultúra František Balog. V kategórii Čin roka, ktorá je udeľovaná za výnimočný čin, ktorý prispel k záchrane života, alebo zlepšil kvalitu života jednotlivca, alebo komunity si ocenenie odniesla Poradňa pre občianske a ľudské práva.

„Do 14. ročníka Roma Spirit nám prišlo 138 prihlášok, ktoré potom dostal na stôl prípravný výbor a ten vybral 21 finalistov. Každým rokom zisťujeme, že kvalita prihlášok je naozaj významná,“ uviedla pre TASR riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) Magdaléna Rothová.

„Je to v prvom rade pocta a zaväzujúce. Moja pracovná pozícia je trochu špecifická. Oficiálne sa to nazýva referent pre styk s rómskou komunitou, ale všetci ma volajú vajda. Venujem sa rómskej komunite, snažím sa hľadať riešenia a predkladať ich primátorovi mesta, alebo zastupiteľstvu,“ povedal ocenený Marián Bubenčík, ktorý pracuje na Mestskom úrade v Dobšinej. Práve on si ako Komunitný líder prevzal a doniesol do Dobšinej prestížnu cenu.

Roma Spirit je verejným ocenením a zviditeľnením príbehov a aktivít prinášajúcich riešenia výziev, ktorým čelia rómske komunity a celá spoločnosť. Oceňuje a širokej verejnosti približuje aktivity organizácií a jednotlivcov zamerané na podporu integrácie rómskej menšiny do spoločnosti a na zlepšenie jej životnej situácie.

Zdroj: TASR