K premnoženiu túlavých psov a mačiek prispievajú samotní obyvatelia

Problém túlavých psov a mačiek trápi nejedno mesto na Slovensku. Podobná situácia je aj v Dobšinej, kde v rámci prevencie proti premnožovaniu sa túlavých psov bolo od jesene 2012 doposiaľ vykonaných oprávnenou firmou (TD, s.r.o, Košice) 9 odchytov. Celkovo tak bolo do karanténneho zariadenia prepravených 90 psov a mesto za tieto služby zaplatilo z rozpočtu spolu 5600,- € . V uhradených sumách je zakaždým zarátaný samotný odchyt, preprava do karanténnej stanice, veterinárna prehliadka, očkovanie a strava.

V tomto roku bol zrealizovaný zatiaľ jeden odchyt, no podľa vyjadrenia Mestskej polície to však zďaleka nebude stačiť, lebo situácia s túlavými psami a mačkami sa na území mesta Dobšiná stále zhoršuje. „Dôvodom sú aj nezodpovední ľudia, ktorí sa o zvieratá nedokážu adekvátne postarať, a tak ich nechajú voľne túlať sa po uliciach. Treba pritom mať na pamäti, že v drvivej väčšine sa jedná o psy a mačky, ktoré nie sú nijako veterinárne ošetrované, očkované, a sú aj častým prenášačom rôznych ochorení. Tiež neraz fyzicky ohrozujú obyvateľov.“ Spresnil Michal Gergoš, náčelník Mestskej polície v Dobšinej.

Problém je tiež s premnožením túlavých mačiek. Tento trend vidieť najmä na sídlisku Rozkvet, kde pri jednom z blokov našli dokonca zhotovené príbytky pre túlavé mačky a ich kŕmenie sa stalo bežnou záležitosťou. OZ Sloboda zvierat vo svojich materiáloch pritom uvádza, „prikrmovaním zvyšujete schopnosť mačiek rozmnožovať sa. Je dokázané, že mačky sa rozmnožujú podľa životných podmienok. Najlepšie, čo môžete pre túlavé mačky spraviť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať a zaočkovať.“ Následne je vhodné ich vrátiť na pôvodné miesto. Tieto skutočnosti potvrdzujú aj slová veterinárneho lekára MVDr. Františka Lašáka:

„Je pravdou, že obyvatelia prispievajú k premnoženiu túlavých mačiek a psov tým, že ich prikrmujú. V neposlednom rade badať aj pokles v základnom očkovaní, či kastráciách, čo môže mať za následok vážne komplikácie. Každý, kto pravidelne kŕmi zviera, si ho tým osvojuje a mal by sa o neho adekvátne postarať. Evidencia zaočkovaných zvierat podlieha ochrane osobných údajov.“ Z osvojenia psa, či mačky plynú povinnosti, pričom základnou je veterinárna starostlivosť a v prípade psa jeho prihlásenie v zmysle všeobecne záväzného nariadenia č.144/2013 do evidencie mesta, vrátane následného každoročného platenia príslušnej dane. V súčasnosti je evidovaných 303 platiteľov. Mesto Dobšiná bude prostredníctvom Mestskej polície vykonávať dôkladnejšie kontroly dodržiavania VZN a porušovateľov patrične sankcionovať.

K tomu by mali prispieť samotní obyvatelia upozornením na neadekvátne správanie, nevhodné podmienky chovu, či iné pochybenia nezodpovedných majiteľov spoločenských zvierat. Odchyty túlavých psov budú pokračovať aj naďalej. Dobšinská samospráva sa po vzore iných miest zaoberá aj možnosťou systému kastrácií. V tomto roku sa zaviedla aj novinka pre majiteľov psov, ktorí sú v evidencii a riadne si plnia svoje povinnosti. Samospráva im odovzdá ako čiastočnú kompenzáciu z platby daní 365 vreciek na exkrementy, čím sa prispeje aj k celkovej hygiene verejných priestranstiev.

Red. -JK-