Predseda Košického samosprávneho kraja navštívil mesto Dobšiná

Rastislav Trnka, novozvolený predseda Košického samosprávneho kraja (KSK), v rámci pracovných výjazdov do jednotlivých miest kraja navštívil v stredu 28. februára Dobšinú. Cieľom jeho návštevy bolo spoznať  najmä ľudí, ktorí sú v riadiacich funkciách inštitúcií pôsobiacich v našom meste, ale aj ľudí žijúcich v ňom. Oficiálnou návštevou v Dobšinej a stretnutím s primátorom, Jánom Slovákom sa tak začal v stredu 28. februára jeho pracovný deň.

„V prvom rade musím povedať, že som veľmi rád, ako sa nový predseda KSK, pán Rastislav Trnka pustil do návštev všetkých miest v našom kraji, čo pri predchádzajúcom predsedovi bolo zriedkavé. Pravdupovediac v prípade nášho mesta, počas tohto volebného obdobia úplne absentujúce, napriek rôznym pozvaniam. Tak ako sa povie, „radšej raz vidieť, ako sto krát počuť“, je v tomto prípade veľkou pravdou, pretože prísť, počuť priamo tu a vidieť čo nás konkrétne trápi je veľkým plusom pri nadchádzajúcej spolupráci s KSK. S pánom predsedom sme prebrali všetky dôležité odvetvia, pri ktorých je spolupráca nášho mesta a KSK dôležitá a samozrejme možná. Osobne mám z tohto stretnutia veľmi dobrý pocit a teším sa na plodnú spoluprácu,“ povedal primátor mesta Dobšiná,  Ján Slovák. Následne sa v priestoroch miestnej historickej radnice uskutočnila diskusia s poslancami mestského zastupiteľstva, so zástupcami organizácií a inštitúcií. Predseda KSK sa zaujímal o problémy, ktoré najviac trápia Dobšinú.

„Výjazdové stretnutia v Dobšinej sú v súlade s mojim programom pod pracovným názvom „Župan na kolesách“, ktoré som avizoval už pred voľbami. Som presvedčený, že bez toho, aby som si osobne vypočul, s akými problémami sa mestá dennodenne stretávajú, nebude možné riešiť veci systematicky a komplexne z úrovne kraja. Cieľom je priniesť riešenia, ktoré budú reflektovať na problémy ľudí žijúcich v našom kraji a v súčinnosti s predstaviteľmi miest a obcí uchádzať sa o rôzne grantové schémy, využiť týmto núkajúce sa možnosti financovania rôznych projektov. Práve preto chodím po našich regiónoch, aby som informoval o týchto finančných zdrojoch,“ uviedol R. Trnka hneď v úvode diskusie.

Na problémy rómskej komunity predseda KSK reagoval čerstvou novinkou o vymenovaní Vladimíra Ledeckého za splnomocnenca pre sociálne odkázaných občanov. Vladimír Ledecký je od roku 1998 starostom Spišského Hrhova. Je známy svojou systematickou prácou na rozvoji obce v sociálnej oblasti a v neposlednom rade na aktivácii nezamestnaných ľudí prostredníctvom obecných podnikov. „Úspešný príbeh Spišského Hrhova, ktorý je známy na celom Slovensku, ale aj vo svete je príklad, z ktorého chceme vychádzať pri koncepčnej práci so sociálne odkázanými v ďalšom období. Pevne verím, že sa nám v krátkej dobe podarí nastaviť dlhodobý a kontinuálny koncept riešenia, projekty a samotnú realizáciu spolupráce medzi obcami, KSK a sociálne odkázanými rodinami v našom kraji,“ avizoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Rozoberala sa aj téma rozvoja cestovného ruchu. V rozvoji turizmu vidí R. Trnka potenciál na zníženie nezamestnanosti a na zníženie odlivu mladých ľudí za prácou. Prostredníctvom úverov z Európskej investičnej banky sa majú realizovať projekty, ktoré by v danej lokalite zvýšili počet návštevníkov a tak rozhýbali ekonomiku, vytvorili nové pracovné miesta. Dobšiná by sa do projektu mala zapojiť  svojim potenciálom v oblasti montánneho (baníckeho) turizmu. Po tomto stretnutí predseda kraja navštívil aj Gymnázium v Dobšinej, ktorého zriaďovateľom je práve KSK.   Prezrel si priestory školy, kde momentálne prebieha prestavba priestorov, zaujímal sa o počty žiakov, podmienky výučby, úspechy študentov, s ktorými sa žiaľ osobne nestretol, nakoľko prebiehali jarné prázdniny.

Ing. Terézia Tkáčová