Prebehol už IX. ročník Dobšinskej desiatky

V druhej polovici septembra v Dobšinej časť Lámyiho Huta pri Horskej chate Stará Horáreň sa už tradične konali preteky “Dobšinská desiatka”, ktoré si získali pevné miesto v bežeckom kalendári na Slovensku. Tohto roku nás svojou prítomnosťou podporil najrýchlejší Slovák a atlét roka 2017 Ján Volko, ktorý si prvý krát v živote vyskúšal krosových 10 km na vlastnej koži. Podujatia sa zúčastnil aj niekoľkonásobný slovenský olympionik v behu na lyžiach a dnes kondičný tréner našich úspešných biatlonistiek Martin Bajčičák. Počasie nesklamalo a od rána pršalo, čo však bežcom nevadilo, naopak väčšina si to pochvaľovala.

Program otvorilo 30 nadšencov z Dobšinej pod vedením akreditovanej inštruktorky Katky Vargovej, ktorí predviedli návštevníkom moderný nordic walking a nesúťažne prešli 2,5 km okruh. O zahriatie bežcov pred štartom sa postarali členky Aerobic clubu Dobšiná, Katka Kozáková a Hanka Forgáčová a ich originálny warm up.

Na štart hlavných pretekov sa postavilo spolu 130 bežcov z rôznych kútov Slovenska, ale aj z Maďarska, či Ukrajiny. Víťazom medzi mužmi sa stal bývalý reprezentant v horskej cyklistike Michal Lami z klubu All4Run Košice a medzi ženami dominovala bežkyňa na lyžiach Aneta Smerčiaková z KBL Jasná.

Hlavným zámerom nás organizátorov je propagácia zdravého životného štýlu a pozdvihnutie športového ducha v regióne. Preto nás teší záujem bežcov z Dobšinej a okolia, pre ktorých vyhodnocujeme kategórie Majstrovstvá okresu Rožňava a najlepší Dobšinčania, čím chceme vyzdvihnúť úsilie ľudí, ktorí si aj popri práci a rýchlom životnom štýle stále nájdu čas na šport a aktívny oddych. Nechýbali ani obľúbené detské kategórie a rodinná štafeta, ktorými deti a mládež motivujeme k športu a snažíme sa im ukázať, že sa dá žiť aj inak ako presedieť celý deň pri televízore, mobile alebo počítači. Pre návštevníkov podujatia bol pripravený zaujímavý program „výstava obrazov Moniky Vozárovej, prezentácia ručné maľovaných tričiek Inny Lakatošovej, rezbárske práce p. Černaja“, tým sme chceli prezentovať umelcov z nášho regiónu, na ktorých sa často zabúda. Pre deti ale nakoniec sa ukázalo, že aj pre dospelých sme nachystali maľovanie na tvár, detské divadlo Jančiči, ktoré spestrilo kultúrny program a ich predstavenie vyvolalo úsmev na tvárach všetkých ľudí. Na svoje si prišli aj gurmáni, pre ktorých jedlo a občerstvenie zabezpečila rodina Ambrozová zo Stratenej. Po skončení oficiálneho programu sa o zábavu pod holým nebom do neskorých večerných hodín postarala hudobná skupina Q plus.

To, že sa podujatie vydarilo a odprezentovali sme Dobšinú aj v inom svetle v hlavých športových správach na STV1, chcem poďakovať hlavne celému organizačnému tímu, ktorí pracoval niekoľko mesiacov pred pretekmi, ale aj všetkým bežcom, divákom, partnerom a všetkým čo nás podporili. Dúfam, že aj do budúcnosti nám zachovajú priazeň a už teraz sa tešíme na jubilejný 10. ročník, na ktorý si chystáme opäť nejaké novinky a prekvapenia. Výsledky nájdete na tomto odkaze: http://www.dobsinskadesiatka.sk/vysledky.html

Ing. Marian Varga, predseda ŠK DOBŠINÁ