Pre chybný projekt bez zberného dvora

Mesto Dobšiná zareagovalo na výzvu operačného programu Životné prostredie už v roku 2011, kde bolo mesto oprávnené žiadať o nenávratný finančný príspevok. Dobšiná mala už dlhšiu dobu vypracovaný projekt s názvom : Zberný dvor separovaného odpadu v meste Dobšiná. Jednou z povinných príloh projektu bolo aj vyjadrenie mestského zastupiteľstva.

Celkové náklady projektu v prípade Dobšinej činili 984 254 eur. Mesto by sa spolupodieľalo finančne sumou 5% , teda 49 213 eur. Ako vtedy oznámil primátor mesta Karol Horník (Smer-SD) „Ak by sme neboli schopní tak by sme do toho nemohli ani ísť, ale 5% z tohto balíčka vieme uhradiť. Nebudeme to riešiť formou pôžičky, máme na to“.

V projekte samotnom bola zahrnutá rekonštrukcia garáží, rekonštrukcia vrátnice, spevnené boky stavebnej časti , dažďová kanalizácia, rekonštrukcia oplotenia, vodovodná prípojka, ale taktiež veľmi dôležité technologické vybavenie ako multicar, kolesový nakladač, kontajnery, traktor  s prívesom, zberné nádoby a zberné vrecia. Všetko vybavenie malo poputovať Podniku služieb mesta Dobšiná. Ako vtedy priblížil prednosta mestského úradu Stanislav Holienčík :

„Táto projektová dokumentácia rieši stavebnú časť a aj technologickú časť. Všetko je realizované v areáli Podniku služieb mesta Dobšiná. Chceme motivovať ľudí k využitiu možnosti separovaného odpadu a s týmito technologickými prostriedkami sa bude vyzbieraný odpad od občanov mesta zvážať a zoseparuje sa priamo na zbernom dvore a ďalej sa bude odvážať zazmluvnenými spoločnosťami na odvoz odpadu. Taktiež čo sa týka zamestnanosti, na tomto projekte sa počíta so zamestnaním šiestich zamestnancov. Z toho na polovičný úväzok jeden vrátnik, administratívny pracovník a vodič a na štvrtinový úväzok traja pracovníci na triedenie a uskladňovanie odpadu“ dokončil Holienčík.

Po prezretí materiálov a vypočutí si prednostovej prezentácie projektu dal primátor mesta hlasovať o tomto jedinom bode. Všetci poslanci jednohlasne a bezvýhradne projekt dvora separovaného odpadu a jeho financovanie schválili. O rok na to ale nastal iný problém. Prednosta a vedúci odborov informovali poslancov mestského zastupiteľstva o tom, že mestom podaný projekt je neschválený. Pri otázke prečo tento projekt neprešiel sme sa dozvedeli fakty, ktoré naznačujú, že celý mestom podaný projekt bol chybný už od jeho základov. Ako pre náš portál priblížil poslanec MsZ Ján Slovák (nezávislý):

„Tento projekt vôbec nezodpovedal výzve v niekoľkých bodoch. Je to nepochopiteľné ako môže niekto pišať projekt a neprecitať si výzvu. Vo výzve bolo jasne napísané triedenie na 6 druhov odpadu a projekt bol vypracovaný na 4. Ako už toto dokáže niekto prehliadnuť tak tomu nerozumiem, je to na zamyslenie ako sa mohla takáto chyba stať. Ale to sa ani nedá nazvať chybou, ale je zaujímavé že je to znovu tá istá firma ktorá vypracovala projekt aj na dom seniorov, ktorý bol financovaný za veľmi podivných okolnosti ?! A koľko stál tento projekt, ktorý je vlastne na nič ? Vyplatí ho mesto podivnej firme, ktorá vyhráva výberové konania? Alebo už vyplatilo? Je to kopa otázok a v najbližšej dobe dodám na ne odpovede.“ Povedal poslanec Slovák pre náš portál a prisľúbil zodpovedanie všetkých novo nastolených otázok.

Ilustračné foto: Redakcia MD