Pozitívne zmeny na osade v Dobšinej badať na každom kroku

Osada Niže mesta v Dobšinej bola roky spájaná so slabou hygienou, ale aj nezáujmom riešiť problémy jej obyvateľov. Jednou z priorít vedenia mesta sa preto stalo zvrátenie roky trvajúceho stavu, ktorý sa časom zhoršoval. Po obhliadke a následným označením chatrčí orientačnými číslami, čím sa zamedzilo ďalšiemu nelegálnemu stavebníctvu, prišlo na rad vypratanie kôp odpadu. To ako to momentálne vyzerá na miestnej osade po týchto krokoch, sme sa rozhodli zistiť v spoločnosti vajdu mesta Dobšiná Mariána Bubenčíka. Ten nás oboznámil aj so zmenami, ktoré sa na osade od našej poslednej návštevy udiali.

Pán Bubenčík úzko spolupracuje so všetkými organizáciami a inštitúciami v meste a na návrh vedúcej pošty v Dobšinej bolo potrebné zriadiť v bytovke na začiatku osady schránky. Obyvateľom bytovky na osade, preto vajda podal návrh na vyrobenie schránok, ktoré si zriadili z vlastných prostriedkov a v nemalej miere to pomohlo doručovať príjemcom akékoľvek písomnosti. Najzásadnejším krokom však bola oprava strechy na spomínanej budove. Tá roky zatekala a hrozilo poškodenie stavby, ale aj zdravia domácich.

„Problémom bolo, že sa tu netvoril žiadny fond na akékoľvek opravy. Mesto aj napriek tomu týmto obyvateľom vyšlo v ústrety, zabezpečilo odborníka, ktorý opravil strechu a domáci sa mesačne skladajú na sumu jej opravy. Vyzbieraných je takmer 1400 eur z celkových 3000 eur“ uviedol pán Bubenčík. Mesačná splátka jedného bytu činí 10 eur, pričom v bytovke nájdeme 24 bytov. Všetko pritom vzniklo z iniciatívy samotných obyvateľov bytovky, ktorí podľa slov vajdu pristupujú k svojim záväzkom zodpovedne.

Neoceniteľnou pomocou je podľa vyjadrení osadníkov dvojčlenná nočná hliadka. Tá plní svoju funkciu od 19:00 do 23:00 a jej náplňou je udržanie poriadku, dohliadať na to, aby sa deti netúlali v neskorých hodinách. V ranných hodinách zas deti do škôl doprevádzajú vybraní pracovníci, čím sa v značnej miere podarilo eliminovať trend záškoláctva. Aj tieto aktivity zastrešuje polročný projekt dobrovoľnej činnosti, do ktorého spadajú aj zapojení pracovníci na osade, dovedna v tomto projekte pôsobí na území mesta 17 pracovníkov.  Spomeňme tiež, že na osade v Dobšinej sa po opatreniach vedenia mesta udržuje stála čistota prostredia a nepribudla jediná nelegálna stavba. Z našej návštevy na osade vám prinášame fotogalériu pod príspevkom.

Text & foto: Juraj Karika