Aktuality

Požiarne taktické cvičenie v Dobšinej s jednotkami z celého okresu

 

V priestoroch Základnej školy v Dobšinej sa 03.11.2016 uskutočnilo požiarne taktické cvičenie. Riaditeľ Mgr. Jaroslav Hutník o 10-tej hodine prostredníctvom školského rozhlasu informoval žiakov a pedagógov, že v priestoroch základnej školy vypukol požiar a všetci sa majú riadiť podľa evakuačného plánu, s ktorým boli oboznámení. V sprievode učiteľov následne vychádzali žiaci zo svojich tried v zástupoch k najbližším únikovým východom a sústredili sa na školskom ihrisku.

Za krátku chvíľu, bol areál školy plný hasičských vozidiel profesionálnych, ale aj dobrovoľných hasičov z celého okresu. Dobšinú reprezentovali dobrovoľní hasiči na zrekonštruovanej Tatre 148. V horiacich budovách však môžu zasahovať iba profesionálni hasiči, ktorí majú adekvátne vybavenie, najmä dýchacie prístroje a masky. Profesionáli zakrátko vstúpili do budovy, lokalizovali ohnisko požiaru a prehľadali sedem pavilónov a telocvičňu, z ktorých sa skladá budova. Na tomto taktickom cvičení bola predvedená aj ukážka záchrany zraneného, kde s hasičmi spolupracovala aj posádka RZP Falck z Dobšinej.

„V našej modelovej situácii vznikol požiar v stolárskej dielni. Nacvičuje sa najmä evakuácia detí, čím trénujeme aj samotných pedagógov, ako sa zachovať v krízovej situácii a ako hlásiť požiar. Následne dohľadávame v objektoch termovíznou kamerou ľudí, ktorí mohli utrpieť úraz počas zadymenia. Paralelne sa nacvičuje aj hasenie požiaru, kde postupne prichádzajú zásahové jednotky. Túto modelovú situáciu nenacvičujeme sami, sú tu profesionálne jednotky z Rožňavy a Dobšinej, no trénujeme v súčinnosti s dobrovoľnými hasičskými jednotkami z Dobšinej, Vlachova a Stratenej.“ Poskytol pre náš portál vyjadrenie plk. Ing. Ján Egri, riaditeľ OR HaZZ v Rožňave. Práca hasičov má veľký spoločenský význam, no je v samotnom záujme obyvateľov, aby poznali aspoň základné postupy v krízových situáciách, k čomu zaiste napomáhajú taktické cvičenia, aké sa uskutočnilo aj v Dobšinej.

Text, foto & video: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »