Kultúra

Potulná galéria vyvracia predsudky a konšpirácie aj v Dobšinej

Potulná galéria nomadSPACE cestuje po celom Slovensku. Jej jazykom výtvarného umenia je cieľom upozorniť ľudí na nebezpečenstvo xenofóbie, rasizmu a extrémizmu a podľa slov autorov nasmerovať ich k hľadaniu odpovedí na otázku, čo je správne a čo nebezpečné, čo je dobré a čo zlé. Projekt sa uskutočňuje v priestoroch nákladného auta, ktoré sa túla po malých mestečkách a dedinách slovenského vidieku a je sprevádzané workshopmi a prednáškami s cieľom sprístupniť prezentovanú problematiku čo najširšiemu publiku. Aj preto potulná galéria 19.07.2017 zavítala aj do Dobšinej, kde priamo na Námestí baníkov prezentovala svoje poslanie.

Ako uviedol pre náš portál Ľuboš Lorenz, známy výtvarník, ktorý sa okrem svojej tvorby preslávil aj pomaľovaním pomníka komunistického politika Vasila Biľaka: „Tento rok sa prezentácia galérie odvíja od témy, ktorá rezonuje v spoločnosti. Sú to imigranti, ale neriešime len ich, ale aj nedostatok informácií a konšpiračné teórie. Podporili nás aj mnohí umelci, napríklad na jednej strane karavanu máme Shooty-ho karikatúru, ktorá vystihuje strach z imigrantov. Z druhej strany máme obrázok od Demjanoviča a Mitríkovej, kde čerpajú z našej nedávnej histórie a zobrazujú veľmi rozšírenú konšpiračnú teóriu o americkom chrobákovi. Náš karavan zase simuluje podmienky, v ktorých imigranti cestujú do krajín EÚ, bez vody, svetla a v horúčave.“

Mnohí návštevníci, ktorí potulnú galériu v Dobšinej, za ktorou stojí Peter Čarný navštívili, nám povedali, že autentickosť podmienok cestovania imigrantov, ktorú vytvoril Lukáš Houdek ich donútila sa vcítiť do ich pocitov, z ktorých prvotný bol strach z neznámeho. Na výstave galérie bolo možné vidieť aj veľké človeče , ktoré je grafickým zobrazením azylovej politiky Slovenska a vytvorila ho Dana Krajčová. Znázorňuje čím všetkým si musí žiadateľ o azyl na Slovensku prejsť, kde umelci poukazujú na fakt, že tento proces je extrémne náročný a zdĺhavý. Najmä pre deti boli tiež pripravené tvorivé dielne plné maľovania a obrázkov. Umelci odkazujú širokej verejnosti, že vždy je potrebné overiť si hodnovernosť zdrojov správ, ktoré k nám prichádzajú. Potulnú galériu môžete v Dobšinej navštíviť dnes do 20:00 hod.

Text & foto: Juraj Karika