Potravinové balíčky rozdali aj v Dobšinej

S odstupom od roku 2011 dorazila druhá vlna potravinovej pomoci pre sociálne odkázaných prostredníctvom Slovenského Červeného kríža (SČK) v tomto roku aj do Dobšinej. V priestoroch Podniku služieb mesta sa v jednom z vyprázdnených garáži zriadil už v polovici júla provizórny sklad pre potraviny, v ktorom boli na paletách umiestnené stovky zaistených balíčkov s potravinovou pomocou určených pre Dobšinú a okolité obce.  SČK je poverenou partnerskou organizáciou Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na realizáciu Operačného programu potravinovej a základnej materiálnej pomoci EÚ na roky 2014-2020 v 36 okresoch po celom Slovensku, vrátane okresu Rožňava.

Oprávnení príjemcovia balíčkov s potravinovou pomocou sú poberatelia v hmotnej núdzi,  jednotlivci, rodiny aj starobní, či invalidní dôchodcovia, ktorí nemajú iný príjem, v prípade rodín záleží najmä od počtu nezaopatrených detí (maximálne 4 balíčky na 5 a viac detí). V meste Dobšiná vydal SČK 03. augusta 2016 dovedna 457 balíčkov potravinovej pomoci do 180 rodín, ktoré predtým písomne informoval o ich pridelení. Prostredníctvom miestneho spolku v Dobšinej SČK vyslovuje vďaku samospráve, primátorovi mesta Dobšiná, Jánovi Slovákovi a vajdovi Mariánovi Bubenčíkovi, ktorí veľkou mierou a často aj na úkor svojho voľna prispeli k realizácii.

Jeden balíček potravinovej pomoci váži 13 kg a sociálne odkázaní obyvatelia v ňom nájdu hrach, fazuľu, olej, cukor, múku, ryžu, cestoviny, konzervy, sušené mlieko a instantné polievky v hodnote 33,66€.  V celom okrese Rožňava vydá SČK až 3800 balíčkov potravinovej pomoci, ktoré poputujú do domácností sociálne odkázaným. Celkovo by malo byť rozdaných na Slovensku prostredníctvom SČK a Katolíckej charity 103 259 balíkov.

Juraj Karika, predseda MS SČK Dobšiná