Poškodzovanie mestských komunikácií v Dobšinej

Dňa 1.3.2017 primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák zvolal pracovné stretnutie prepravcov dreva vzhľadom na sťažnosti občanov, kvôli poškodzovaniu mestských komunikácií.

Poškodenie je najviac viditeľné na komunikácii do Vyšného hámra, kde je časť cesty prepadnutá. Analyzovaním a komunikáciou s odborníkmi bolo zistené, že hlavným dôvodom je nekvalitne urobená cesta, ktorá nie je odvodnená a značnú časť poškodenia má na svedomí voda. Jedným zo spúšťačov poškodení, okrem veľkého mrazu je aj prechod nákladných áut, ktoré sú pravdepodobne preťažované. Zákon síce stanovuje presne prípustné zaťaženie vozidla, no v skutočnosti toto nejako aktívne kontrolované nie je a samotní prepravcovia nepopreli, že autá sú v niektorých prípadoch preťažované.

Konateľ Mestských lesov Dobšiná, p. Marcel Kollárik informoval, že tak isto eviduje sťažnosti občanov ohľadne vysokej frekvencie prepravy dreva cez mesto a tým ničenie ciest. Spoločnosť Mestské lesy Dobšiná s.r.o. majú platnú smernicu, ktorá presne stanovuje nakládku dreva a tým aj množstvo a váhu. Apeloval aj na ostatných prepravcov, aby dodržiavali množstvá a váhu pri preprave, s čím zúčastnení prepravcovia jednohlasne súhlasili. Spoločnosť MARCOWOOD po dohovore s ML Dobšiná a  Lesmi SR musí opustiť lokalitu Vyše žrebčína do konca marca a tak by sa mala situácia hlavne s preťažovaním poľských kamiónov ukončiť.

Prepravcovia sa dohodli, že sa budú podieľať aj na odstránení poškodenia cesty Vyšný hámor. Vzhľadom na to, že tento rok sa bude rekonštruovať celá Nová ulica je toto opatrenie veľmi dôležité a pevne veríme, že sa bude dodržiavať. V prípade ďalších podozrení, že táto preprava nie je v súlade s dohodnutými podmienkami mesto pristúpi k iným zákonným opatreniam.

Redakcia MD, foto: JK