Pomôcť utečencom z Ukrajiny môžu aj obyvatelia Dobšinej

Vážení Dobšinčania, spoluobčania, priatelia! V posledných dňoch nami najviac rezonuje vojnový konflikt u našich blízkych susedov na Ukrajine, ktorý určite nenechá nikoho z nás pokojným a chladným. Je potrebné vnímať hlavne skutočnosti ktoré sú nevyvrátiteľné a to sú že Ukrajina bola napadnutá, že na jej území prebieha vojna, v ktorej umierajú tisíce ľudí, ďalšie státisíce sa snažia zachrániť si život útekom. Agresora vieme pomenovať.

Hlavne na sociálnych sieťach nachádzame nespočetné množstvo „odborníkov“ na vojny, či históriu a normálne zmýšľajúci človek sa musí pozastaviť nad tým, čo niektorí dokážu napísať. Prosím vás, aby ste vyhľadávali informácie len z overených zdrojov, nakoľko propaganda bola vždy súčasťou vojny ako účinný nástroj na vytváranie verejnej mienky. Podporovanie a propagovanie vojny je trestné!

Je veľmi veľa tých čo chceme pomôcť a som na to hrdý, že sme národ Slovákov, ktorý je solidárny a dokáže nezištne pomáhať. Tí ľudia skutočne potrebujú pomôcť a je potrebné si uvedomiť, že vlastne bránia demokraciu a slobodu aj nášho sveta. Po zhodnotení situácie na zasadnutí nášho okresu bola dohodnutá koordinácia dobrovoľnej pomoci. Prosíme tých, ktorí chcú pomôcť, aby nechodili samostatne k hraniciam nakoľko tam vznikajú zápchy a chaos, ale aby využívali už dostupné možnosti. „VOJNA NEMÁ VÍŤAZOV LEN PORAZENÝCH“

Ján Slovák primátor mesta Dobšiná

Ako môžu pomôcť obyvatelia Dobšinej v koordinácií mesta Dobšiná a Červeného kríža :

• Kto má možnosť a chce poskytnúť dočasné ubytovanie je potrebné sa zaregistrovať do databázy na email pomocpreukrajinu@minv.sk a odtiaľ sa budú koordinovane zadeľovať tí, ktorí nemajú kam ísť. Štát bude preplácať na dieťa 100€ a na dospelého 200 € mesačne.
  • Na materiálnu pomoc je možné prispieť prostredníctvom preverených organizácií, ktoré sú zverejnené a v našom meste Dobšiná bude od 02.03.2022 a potom denne do odvolania zberné miesto na Námestí Baníkov v priestoroch Turistického informačného centra od 08:30 do 16:30 hod. Z tohto miesta bude pomoc raz týždenne odvážaná na centrálne miesto v okrese a odtiaľ ďalej distribuovaná tam kde je potrebná.
  • Materiálnu pomoc prosíme dodávať v záruke a neporušených baleniach menších rozmerov a jedná sa hlavne o materiál pre deti ako sú plienky, sunar, instantné kaše, detské výživy a podobné príkrmy, vlhčené utierky, prebaľovacie podložky, vreckovky, toaletný papier, zubné kefky, zubné pasty, šampón, sprchový gél, dezinfekciu, obväzy a zdravotnícky materiál, čaje, instantnú kávu, cukor, hroznový cukor, vrecia na odpad, trvanlivé potraviny (najlepšie v pevných obaloch ako sú konzervy atď., vodu a nápoje v malých fľašiach, krabičkách atď. (nie 2l balenia).
  • Finančná pomoc je možná cez zverejnené preverené organizácie a do konca týždňa bude zverejnené aj transparentné číslo účtu pre náš okres.