Krimi

Polícia o letnej turistickej sezóne

Aj v Košickom kraji sa už začala letná turistická sezóna. Každý rok sa počas letnej sezóny zvyšuje premávka na cestách. Zvyšuje sa pohyb domácich i zahraničných turistov, tým aj počet vozidiel na cestách. Počas minuloročnej letnej sezóny polícia eviduje v Košickom kraji 291 dopravných nehôd a rok pred tým až 467 nehôd. Ako nám povedala hovorkyňa KR PZ v Košiciach Jana Mésarová:„Minulý rok sme počas letnej sezóny zaznamenali 8 usmrtených osôb, rok predtým 11. Ťažké zranenia utrpelo minulý rok 35 osôb, v roku 2010 sa ťažko zranilo 51 osôb. Minulý rok sa ľahko zranilo 169 osôb, v roku 2010 sa ľahko zranilo 253 osôb. Aj napriek tomu, že ide celkovo o pokles dopravných nehôd ako aj ich následkov apelujeme na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dodržiavali dopravné predpisy a aj vlastnou zodpovednosťou prispeli k bezpečnosti na cestách.“

Počas minulého týždňa evidujú policajti v Košickom kraji celkom 38 dopravných nehôd čo je o 12 viac ako v rovnakom týždni minulý rok. Ťažko sa zranilo 6 osôb, o 3 viac ako pred rokom. Ľahké zranenia utrpelo 22 osôb, o 10 viac ako minulý rok. O život prišla jedna osoba, minulý rok nebola usmrtená žiadna osoba. Minulý týždeň bolo päť okresov bez smrteľnej nehody, Košický, Košice – okolie, Michalovský, Rožňavský, Spišskonovoveský. „Najmenej nehôd, tri, boli v okrese Košice okolie, 4 nehody sme zaznamenali  v Rožňavskom, Spišskonovoveskom a Trebišovskom okrese, o život tam prišiel 15-ročný chlapec z obce Somotor, ktorého na ráme bicykla prevážal 30-ročný cyklista pod vplyvom alkoholu (0,53 mg/l). Obaja spadli na vozovku, pričom cyklista utrpel ťažké zranenia, 15-ročný „spolujazdec“ zraneniam v nemocnici podľahol.“ Dodáva Mésarová

Premávka na cestách má počas letného obdobia osobitosti, ktoré vyplývajú najmä so zvýšených nárokov na organizmus počas horúcich dní a dlhých presunov motorovými vozidlami na dovolenku a podobne. Treba počítať s väčším počtom motocyklistov a cyklistov na cestách, preto treba byť voči ostatným ohľaduplný a predvídavý.  Pred jazdou na dlhšiu trasu si treba dostatočne odpočinúť. „Odporúčame vodičom, aby nepreceňovali svoje sily a schopnosti a počas jazdy si radšej dali častejšie prestávky na odpočinok a dodržiavali pitný režim. Cyklisti zabúdajú na to, že aj oni sú účastníkmi cestnej premávky a nemôžu jazdiť na bicykli pod vplyvom alkoholu.“ Hrozia im totiž vysoké sankcie od 200 do 1.000 eur. Hlavne v týchto horúcich dňoch sa „osviežia“ a sadnú za volant bicykla. Polícia apeluje na cyklistov, aby po požití alkoholu nesadali za volant.  Všetci, ktorí sú účastníkmi premávky, by mali myslieť v prvom rade na bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky.“

Polícia v Košickom kraji v letnom období posilnila hliadkovú činnosť poriadkovej, železničnej ako aj činnosť dopravnej polície na miestach s vyšším pohybom osôb a dopravných prostriedkov. V mesiacoch júl a august sa zameriajú najmä na miesta kultúrno-spoločenských podujatí, okolie kúpalísk, priechodov pre chodcov, detských ihrísk a parkov. Pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou sa zameriajú na priestupky v dynamike cestnej premávky a zisťovanie požitia alkoholu vodičmi. „V lete budeme vykonávať dopravno-bezpečnostné akcie a to najmä na nehodových úsekoch. Tie budú zamerané na kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky, ktoré sú príčinami dopravných nehôd. Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky vodičmi motocyklov a motorových vozidiel voči chodcom a cyklistom najmä v obciach.“ Povedala pre náš portál Jana Mésarová, hovorkyňa KR PZ v Košiciach.

Ilustračné foto: minv.sk