Krimi

Policajti budú zvýšene dohliadať na poriadok počas Dušičiek aj v Dobšinej

Blíži sa sviatok všetkých svätých, kedy si uctievame zosnulých. Už v týchto dňoch polícia eviduje zvýšený pohyb okolo cintorínov a kostolov. Aj to sú dôvody zviditeľniť sa na cestách a predísť tak neželaným nehodám. Zmenou letného času sa skrátili dni, do práce i z práce budeme chodiť za tmy. K jesennému počasiu neodmysliteľne patrí ranná hmla, dážď i mokré cesty. Každý deň dochádza na cestách k vážnym dopravným nehodám. Ich obeťami bývajú často chodci ako najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky.

Ako pre náš portál povedal hovorca KR PZ Košice Alexander Szabó: „Príčinou mnohých tragických nehôd je nedostatočná viditeľnosť. Za 9 mesiacov tohto roka polícia riešila v Košickom kraji 101 nehôd s účasťou chodcov, pri ktorých zomrelo 7 z nich. V  týchto dňoch polícia vykonáva viac preventívnych aktivít a bude rozdávať reflexné pásky v záujme zvýšenia bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov a cyklistov na cestách. Policajní preventisti vzdelávajú chodcov aj v materských, základných a stredných školách, nevynechajú ani seniorov.“

Použitie reflexných prvkov prispieva k bezpečnosti a znižuje riziko stretu vozidla s chodcom. Aj najzraniteľnejší účastníci by si mali chrániť vlastný život a zdravie, okrem dodržiavania predpisov aj zviditeľnením sa použitím reflexných prvkov. Chodci sú povinní mať na sebe za zníženej viditeľnosti reflexné prvky alebo odev, ktorého už sú reflexné prvky súčasťou, a to nielen mimo obce, ale aj v obci ak idú po krajnici alebo okraji vozovky.  V opačnom prípade za nerešpektovanie hrozí chodcom pokuta do 30 eur.  Reflexný prvok na oblečení uvidí vodič na 200 metrov, toho istého chodca v tmavom oblečení spozoruje na niekoľko desiatok metrov a nemá veľa času reagovať.

V záujme zvýšenia ochrany občanov bude polícia okrem rozdávania reflexných prvkov dohliadať aj na poriadok v súvislosti s blížiacimi sa „dušičkami“. Polícia bude v súvislosti s týmto víkendom zameriavať svoju pozornosť najmä na okolie cintorínov. Cez víkend očakávame zvýšený pohyb chodcov a vozidiel na cestách, preto polícia prispeje k jeho bezproblémovému zvládnutiu. Vo vzťahu k nemotorovým účastníkom cestnej premávky je dôležité, aby vodiči rešpektovali práva chodcov a cyklistov, najmä na priechode pre chodcov. Starší ľudia a deti sú rizikové skupiny a často sa správajú nepredvídateľne, preto je na mieste zvýšená opatrnosť najmä v okolí škôl, obchodných centier, kostolov, ale aj kultúrnych a reštauračných zariadení.

„Polícia bude vykonávať zvýšený dohľad nad cestnou premávkou v dňoch 31. októbra až 2. novembra tohto roka. Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. Pod zvýšeným dohľadom budú hlavné cestné ťahy a frekventované križovatky v mestách a obciach Košického kraja, nevynímajúc Dobšinú.“ Spresnil hovorca polície Szabó.  Pozornosť budú policajti venovať najmä disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky, ako aj ich správaniu voči chodcom.  „Vyzývame vodičov, aby boli ohľaduplní a riadili sa pokynmi policajtov a parkovali tak, aby bol zabezpečený plynulý prejazd ostatných vozidiel a nedochádzalo ku kolíznym situáciám.“  Znie odkaz polície. Na cesty pribudnú aj „sviatoční vodiči“, polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dbali na zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť.

Zlodeji a vykrádači áut neobchádzajú ani parkoviská pri cintorínoch, v najbližších dňoch budú tieto lokality pod zvýšenou ochranou poriadkovej polície. „Aj keď bude zvýšený počet policajtov v blízkosti cintorínov, nedajme šancu zlodejom. Odporúčame vozidlo po opustení dôkladne uzamknúť a zobrať si z neho všetky cenné veci a doklady. Taška v aute, hoci aj prázdna, môže prilákať zlodeja. Zlodejovi stačí na krádež vašich vecí len niekoľko sekúnd, počas ktorých sa vzdialite od vozidla.  V aute by nemali odkladať ani doklady od vozidla, či osobné doklady. Je na nich množstvo údajov, ktoré sa v nesprávnych rukách dajú ľahko zneužiť. Taktiež upozorňujeme návštevníkov cintorínov, aby kabelky a príručné tašky neodkladali na hroby a nenechávali ich bez dozoru. Majte na pamäti, že zlodej využije každú šancu.“  Dodal hovorca polície v závere a v prípade, že spozorujete osoby, ktoré sa správajú podozrivo, upozornite na ne hliadky polície dohliadajúce na dopravu a bezpečnosť v blízkosti cintorínov. Prípadne kontaktujte políciu na známom telefónnom čísle 158.

Ilustračné foto: Stock.xchng