Podporte riešenie problému túlavých psov

Obyvateľka mesta Dobšiná sa po dlhoročnom ignorovaní problému s túlavými psami a nedostatočným vybavením pre pšíčkarov rozhodla riešiť tento problém priamo na kompetentných miestach. S pomocou našej redakcie bola zostavená žiadosť smerovaná na Mestské zastupiteľstvo. Spomínaná žiadosť bola dnes zaevidovaná Mestským úradom a keďže dnes zasadá aj Mestská rada, je veľká pravdepodobnosť, že k prerokovaniu sa dokument dostane už na pôde tohto Mestského zastupiteľstva, ktoré sa bude konať  24. Októbra.  Čo bolo spúšťačom iniciatívy na riešenie tohto problému popísala vo verejnej diskusii  sama obyvateľka.

„S malou dušičkou idem ráno s deťmi do mesta. Jeden túlavý psík za druhým! V sobotu mi okolo kočíka poskakovali dvaja a dosť som sa bála. Jeden skákal po asi 10 ročných slečnách – mal ruju tak bol dosť dotieravý… Kedy to skončí?“ Znela úprimná otázka Petronely Bartaluzziovej. Je zrejmé, že na riešenie podobných problémov je tu vedenie mesta, ktoré je oprávnené prijať opatrenia, ktoré môžu zmierniť, alebo úplne odstrániť tento stav. Mnohí obyvatelia problémy s túlavými psami potvrdzujú a existuje tu oprávnená obava o zdravie obyvateľov. Naša redakcia preto túto iniciatívu víta a prinášame vám plné znenie žiadosti (s vyňatím osobných údajov), ale aj online podpisový hárok, kde svojim podpisom môžete podporiť snahu zlepšiť situáciu v meste.

„Ako občan, ktorý svedomito platí dane a taktiež ako matke mi nie je ľahostajný poriadok v meste a bezpečnosť mojich detí. Za jednu prechádzku denne vidím po meste mnoho túlavých psov, ktorí môžu predstavovať zdravotné riziko a často napádajú dokonca aj ľudí. Moja posledná skúsenosť , kde mi skoro títo psi prevrhli kočík a napádali okoloidúcich ľudí ma dohnala k tejto žiadosti, ktorá je adresovaná vám, ktorí máte kompetenciu a zodpovednosť riešiť podobné problémy.

V meste Dobšiná ako aj na širokom okolí chýba odchyt túlavých psov, karanténna stanica a všetky opatrenia, ktoré sú dnes úplnou samozrejmosťou. Taktiež pokiaľ viem Dobšiná doteraz nemá žiadneho zazmluvneného veterinára. Viem si predstaviť , že odchyt psov, karanténka, koterce a veterinár niečo stoja. Ak ale mesto Dobšiná má na rôzne iné veci, nech prosím má aj na zaistenie bezpečnosti občanov, ktorí chcú žiť slušne a nie medzi túlavými psami, ktorí doslovne ohrozujú zdravie a bezpečnosť všetkých.

Sama psa nevlastním, ale taktiež som si všimla, že v celom meste chýba akékoľvek vybavenie pre psíčkarov. Kontajnery na psie exkrementy , sáčky, či lopatky nie sú na žiadnej z ulíc v meste. S tým ale súvisí aj spomínaný odchyt a umiestňovanie túlavých psov. Otázka preto znie, kam sa peniaze ľudí, ktorí si za svojho domáceho miláčika platia podeli a ako sa vynakladajú, ak nie na riešenia, ktoré súvisia s ich poplatkami?  Túto žiadosť nepíšem ako výčitku, ale ako prosbu občana a matky za slušný život mojej rodiny ako aj iných občanov, ktorí sa vám doteraz neodvážili napísať.  Za prerokovanie tohto problému a prijatie adekvátnych opatrení vám vopred ďakujem.“

Aktualizácia: Podľa najnovších informácii na pokyn prednostu MsÚ Stanislava Holienčíka aj keď bola žiadosť otvorene adresovaná Mestskému zastupiteľstvu, prednosta jej kompetenciu presunul na riešenie Mestskej polícií. Chceme aj takto požiadať poslancov MsZ, aby toto konanie preverili a zhodnotili či sa ich ako občanov a volených zástupcov, ak bola žiadosť adresovaná im netýka, tak ako rozhodol pán prednosta. Taktiež chceme povedať, že petíciu na podporu zdieľa už aj OZ Život je pes Rožňava, ktorí takto vyjadrujú svoj postoj – otvorenou podporou.

Ilustračné foto: stock.xchng