Kultúra

Podporte knihou mestskú knižnicu v Dobšinej

Mestská knižnica v Dobšinej sa zapojila do unikátneho projektu, ktorý vyzýva širokú verejnosť k podpore. Mnohí čitatelia si kúpia dobrú novú knihu, o ktorej, ale neskôr vedia, že sa k nej po prečítaní viac nebudú vracať. Majú tak  jedinečnú možnosť urobiť niečo dobré a ponúknuť ju mestskej knižnici v Dobšinej. Ak vám ktosi daruje knihu, ktorú už máte, nemusíte ho zarmútiť odmietnutím darčeka a ponúknite knihu radšej knižnici. Ak môžete a chcete knižnici darovať novú knihu, je užitočné sa v knižnici spýtať, aký titul by potrebovala. A potom už len našetriť, kúpiť, prečítať a zaniesť do knižnice. Na jednu knihu sa môže zložiť aj viacero darcov.

Ohľadom projektu s názvom „Jednu knihu ročne“, ktorý má výbornú myšlienku sme oslovili aj vedúcu odboru kultúry Annu Mackovú. „Ponuka na tento projekt nám prišla elektronickou poštou a výhoda je tu tá, že sa nejedná o projekt, pri ktorom za zháňajú peniaze, alebo dotácie od subjektov, ale navádza takýmto spôsobom samotných ľudí, aby rozšírili rady sponzorov a prispeli darovaním aspoň jednej knižky mestskej knižnici.“ Priblížila nám hlavnú myšlienku vedúca odboru kultúry a dodala aj iné pozitíva, ktoré so sebou darovanie kníh prináša.

„Je to aj jedna z možností ako si nájsť cestu k čitateľom, alebo opačne, ako si nájdu čitatelia cestu ku knižnici. Čím viac budeme ponúkať nových a aktuálnych vydaní, tak verím, že tým viac bude počet čitateľov narastať. V tomto projekte ide len o ochotu spolupráce knižnice s čitateľmi, alebo občanmi ochotnými darovať knihu. Pokúsime sa osloviť aj školy, najmä umeleckú školu, kde ak bude na to priestor, žiaci by sa mohli realizovať a pokúsiť sa vyrobiť milé exlibrisy, ktoré by boli lepené aj s menom darcu do darovaných knižiek. Prvým krokom  je, aby sa verejnosť o tom dozvedela, lebo prečítať knižku a potom ju na 20 rokov založiť do regálu zrejme nemá význam a takto občania môžu pomôcť našej knižnici.“ Dodala na záver pre náš portál Anna Macková z MsKS Dobšiná.

Povedzme aj, že iniciatívu „Jednu knihu ročne“ spustila Marta Moravčíková, ktorá je dlhoročnou a uznávanou novinárkou. Ako uvádza na svojej stránke: „Nie prečítať – kúpiť. A nie do vlastnej knihotéky, ale do niektorej zo slovenských knižníc. Prečo? Pretože knižnice na Slovensku už roky nemajú toľko peňazí, aby mohli svoje knižničné fondy rozširovať tak, ako by chceli. Inými slovami, nemajú za čo nakupovať toľko nových kníh či iných knižničných jednotiek (napríklad cédečiek alebo dévedečiek), koľko by pre svojich čitateľov potrebovali. Nie každý má prístup k internetu, nie každý má na elektronickú čítačku. Navyše, kniha je pre mnohých stále výnimočný fenomén.“ Bližšie informácie získate aj na www.martam.sk . Mestská knižnica v Dobšinej je otvorená vo výpožičných časoch uvedených v prehľadnej tabuľke pod príspevkom

Ilustračné foto: Redakcia MD

Mestská KNIŽNICA Dobšiná