Počas štrajku budú otvorené iba škôlky

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, avizoval už asi pred mesiacom opatrenia v zmysle štrajku, ak vláda nepristúpi na ich požiadavky, ktoré by mali zaistiť lepšie ohodnotenie učiteľov, ale aj celkového spoločenského statusu. Odborári požadovali 10% celoplošné navýšenie platov pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom, čo v praxi znamená, že učitelia by si polepšili o 36 eur a nepedagogickí pracovníci o 18 eur. Podľa najnovších informácií odborári sa ani dnes nedohodli s vládou o navýšení platov, čo značí celoslovenský štrajk. Najviac zamestnancov školstva sa do štrajku zapojí v Košickom kraji, kde potvrdilo účasť 93% škôl.

Od pondelka 26. novembra sa tak až do odvolania brány škôl uzavrú. Mapovali sme situáciu aj v našom meste, kde sme oslovili školské a predškolské zariadenia na území mesta Dobšiná. Ako prvá nám na naše otázky odpovedala RNDr. Viera Hroncová, ktorá zastupuje na miestnej Spojenej škole, organizačnej zložke gymnázium odbory. „Naša škola sa zapája do štrajku a zúčastňuje sa 18 zamestnancov z 22. Začneme v pondelok a následne sa budeme riadiť podľa ďalších pokynov. Nateraz nie je známe dokedy bude štrajk trvať. Cítime aj podporu verejnosti a upovedomili sme žiakov a ich rodičov. Zatiaľ sme nemali žiadne negatívne ohlasy.“ Podobná situácia panuje aj na SOŠ a Základnej škole v Dobšinej, za ktorú nám poskytla informácie Mgr. Eva Baqerová: „Základná škola sa taktiež zapája do štrajku, pričom sa u nás zapojilo 95% zamestnancov.“

Mnohí rodičia majú obavy, kde počas štrajku umiestnia najmä malé deti a tak sme sa po týchto informáciách obrátili aj na Materskú školu v Dobšinej na ulici SNP, kde nás svojou odpoveďou prekvapila riaditeľka Mária Gazdíková. „Naša škôlka bude aj počas štrajku v prevádzke, to isté aj škôlka na ulici P.J. Šafárika. Osobne ale učiteľom vyjadrujeme našu podporu, ale fyzicky sa do štrajku naše zariadenia nezapoja. Naši zamestnanci nie sú v odboroch a nemáme tu ich zástupcu, čo je jedným z dôvodov nezapojenia materských škôl v Dobšinej.“ Priblížila nám riaditeľka Gazdíková, pričom sme obratom kontaktovali aj miestne centrum voľného času, za ktoré nám odpovedala riaditeľka Ing. Mária Rybárová: „V centre voľného času bude aj počas štrajku prebiehať činnosť podľa pravidelného rozvrhu a naše zariadenie bude otvorené od 09:00 do 17:00.“ Dokončila pre náš portál.

Minister financií Róbert Kažimír sa pre portál SME pred niekoľkými hodinami vyjadril, že vláda odborárom ponúkla 5% navýšenie platov, no tí ponuku odmietli. „Ja neviem vyjsť v ústrety s lepšou ponukou“ zdôraznil Kažimír. Jeho stranícky kolega, minister školstva Dušan Čaplovič, ho podržal, keď považuje návrh za veľkorysý. Šéf rezortu financií dodal, že vláda si uvedomuje zložitú situáciu v školstve, a to aj z hľadiska ohodnocovania. „Na druhej strane musím upozorniť, že konštrukcia rozpočtu na budúci rok je stavaná tak, že negarantujeme rast platov, naopak, sme nútení tlačiť jednotlivé rezorty k tomu, aby znižovali mzdovú obálku o päť percent“ dodal Kažimír s tým, že „nateraz“ to bolo posledné rokovanie. Ako sa ďalej budú rokovania odborárov s vládou vyvíjať uvidíme v najbližších dňoch. Nateraz ale zostáva v platnosti, že učitelia idú do štrajku, nevynímajúc školy na území Dobšinej.

Ilustračné foto: HN Online, Video: TV Naša Košice

{youtube} ethISKsx1oE {/youtube}