Kultúra

Po voľbe richtára do Dobšinej vpadli Turci

Na námestí v Dobšinej sa dnes volil richtár, strieľalo sa a šermovalo. Po miestnych dobrovoľníkoch, ktorí sa postarali o historické stvárnenie váženia kandidátov na richtára, sa o zábavu postarala skupina historického šermu Sairus z Prešova. Jej členovia sa podujali priblížiť na základe historických faktov osudnú noc zo 14. na 15. októbra 1584, kedy do Dobšinej vpadli Turci a so sebou do zajatia vzali jej 352 obyvateľov. Azda každému Dobšinčanovi je známy tento historický príbeh, ktorý zaznamenal vtedajší ev. farár Piltzius Gašpar v knihe Törökök betörese Dobšinára.

Piltzius v nej popísal, ako baník Kreisl išiel z práce domov a povyše mesta v Ramži videl množstvo cudzích ľudí na koňoch, ktorí oblečením nijako nezapadali k domácemu obyvateľstvu. Ihneď sa podujal to ohlásiť richtárovi, ale  ten sa mu opitý iba vysmial. Mestské panstvo totiž vtedy hodovalo v pivnici, kde vypili veľa dobrého vína.  Baník Kreisl odišiel domov a s celou svojou rodinou sa schoval do lesíka, ktorý ešte aj dnes starší ľudia volajú Kreislov. Aj vtedajší farár v nočnej košeli vybehol a skryl sa do druhého lesíka, jeho manželka už nestihla, lebo bola po pôrode.

Ako sám nešťastný Piltzius uvádza, Turci ju odvliekli do zajatia, kde zomrela. Ten lesík, kde sa farár skryl, sa dodnes volá „Farský“. Ostala aj povesť o Sklenej pani. Keď videla, že sú Turci v Dobšinej, zobrala svoj poklad a zakopala ho v lese nazvanom Maróny. Tú keď sa vracala domov, keď zakopala svoj poklad, prepadli ju Turci a zavraždili ju. Jej duch sa vraj domácim objavoval v miestach zakopaného pokladu. Túto smutnú noc vpádu Turkov do Dobšinej od minulého roku na evanjelickom kostole svojim zvonením pripomína rekonštruovaný zvon o 21.00 hod. a ráno o 3.00 hod., kedy prišli Turci a kedy odišli. Táto tradícia sa tak zachovala dodnes.

Dnešok sa niesol ale v uvoľnenej atmosfére, ktorá mala širokej verejnosti priblížiť historické hodnoty nášho mesta. Do scénky s voľbou richtára, ale aj jeho zabitím pri vpáde Turkov sa zapojili aj samotní Dobšinčania, ktorí ochotne spolupracovali so šermiarskou skupinou Sairus a prispeli tak k neopakovateľnému zážitku pre každého. Toto vystúpenie vám prinášame pod príspevkom vo forme videa a fotogalérie.

{gallery}foto_kultura/turci_dobsina{/gallery}

Foto&video: Redakcia MD