Po vodu si chodia rómske rodiny z celého mesta

Už dlhší čas sa obyvatelia sídliska v Dobšinej a najmä obytného domu v blízkosti vybudovanej studničky sťažujú na problémy, ktoré im na prvý pohľad neškodná a prospešná studnička prináša. Tá bola vybudovaná pred rokmi Podnikom služieb mesta a mala slúžiť predovšetkým ako zdroj úžitkovej vody na zalievanie kvetov, či kríkov v okolí panelákov. Netrvalo ale dlho a radosť vystriedalo rozhorčenie a problémy. Studnička sa totiž stala útočiskom neplatičov za vodu, ktorých vodárne odpojili. Zväčša ide o rómskych spoluobčanov, ktorí robia problémy, domáci ich zaraďujú medzi neprispôsobivých a zvažujú zbúranie studničky.

Ako uvádzajú smi obyvatelia blízkeho obytného domu, z okolia zdroja vody sa neustále ozýva krik detí a ich rodičov, ktorí neraz po sebe zanechávajú spúšť v podobe odpadkov, no neváhajú si pri studničke aj čistiť svoje koberce a prať. Títo spoluobčania potom, čo si vodu naberú, sa taktiež neštítia hrabať sa v blízkych smetiakoch, kde často rozhadzujú odpadky všade vôkol a ich upratovanie nechávajú samozrejme na iných. Ako sme dnes mali možnosť vidieť a zdokumentovali sme to aj na našich záberoch, Rómovia prichádzajú s vozíkmi plnými bandasiek, či pet fliaš. Denne tak jedna rodina spotrebuje aj niekoľko sto litrov vody.

Navštívili sme preto dnes Podnik služieb mesta Dobšiná, za ktorý nám ochotne poskytol vyjadrenie jeho riaditeľ Tibor Harmatha. Ako pre náš portál uviedol „studnička sa vybudovala na základe podpisovej akcie občanov bývajúcich na sídlisku. Už vtedy som upozorňoval, že bude problém s tým, že tam budú chodiť Rómovia pre vodu, ale aj napriek tomu obyvatelia trvali na tom, lebo tá voda je vhodná na kvety a dnes pitná voda je drahá, pričom táto úžitková je zdarma. V Podniku služieb sme preto studničku vyrobili a následne osadili. Vždy ale mala slúžiť skutočne len pre obyvateľov sídliska. Situácia je žiaľ taká, že mnohým rómskym rodinám vodárne odpájajú vodu, lebo sú neplatiči. Keďže nemajú vodu, tak chodia na tú studničku.“ Opísal nám riaditeľ Podniku služieb mesta počiatok problémov, ktoré sužujú obyvateľov a prináša aj riešenie všetkého.

„Verím, že tým obťažujú všetkých, lebo keby si pre vodu chodili aspoň potichu, ale chodia tam priamo aj s malými deťmi. Studničku je už zbúrať škoda, treba hľadať iné riešenie, ktoré by docielilo, že studnička bude slúžiť iba občanom, ktorí bývajú na sídlisku a nie neplatičom z celého mesta. Riešením by bolo podchytiť vodu na Zimnej ulici vzadu, po lúkach a vyviesť tú vodu im pred domy, aby to mohli užívať ako úžitkovú vodu. Je to jediné racionálne, najlacnejšie a najrýchlejšie riešenie. Dať tam studňu na pitnú vodu, to sa žiaľ mesto nedoplatí, to by boli obrovské kubíky. A zase nosiť vodu v cisternách, za to, že niekto neplatí a dostáva na to ešte aj príspevok na bývanie, tak to by už bola trošku silná káva pre každého. Takže ponúkame takéto riešenie. Zrušiť studničku je asi také riešenie ako rušenie lavičiek… To si máme likvidovať už všetko? “ Dokončil pre náš portál riaditeľ Podniku služieb mesta Dobšiná Tibor Harmatha.

Ako sme spomínali, k studničke sme sa vybrali aj my. Práve tam bola sedemčlenná rómska rodina, ktorá si do vozíka vkladala fľaše s vodou. Oslovili sme ich a dostali sme jasné odpovede na naše otázky. „Odstavili nám vodu a tak ju využívame. Je pitná a normálne v nej perieme, varíme a pijeme ju. Chodíme pre ňu každý deň a aj trikrát do dňa a ak perieme spotrebujeme aj 300 litrov denne. Bývame až na Novej ulici a odtiaľ sem chodíme. Dobre, že to tu je, alebo ak by nebolo, nevieme kam by sme chodili pre vodu“ Uzatvárajú Rómovia, ktorým zjavne existencia studničky vyhovuje. Ako sami vidíte, aj takýto môže by život v Dobšinej a jej obyvatelia denne zápasia s mnohými úskaliami.

{gallery}foto_aktuality/studnicka_sidlisko{/gallery}

{youtube} ExO7PGytz9E{/youtube}