Po búrke stále nefunguje DVB-T, na poruche pracujú

Počasie si zdá sa v tomto roku s nami robí čo chce. Má najmä kalamitnú tendenciu a stihlo už napáchať množstvo škôd na súkromnom, ale aj verejnom majetku. Dôkazom toho je aj dnešná silná búrka, ktorá sa našou oblasťou prehnala v noci okolo 01:00 hod. Tá sa vyznačovala najmä silným nárazovým vetrom, pričom aj v našom meste stihla narobiť rôzne škody menšieho rozsahu. Čo ale obyvatelia pocítili najviac je výpadok služieb modernej doby.

Prvým bol výpadok služieb mobilných operátorov a mnohým sa na displejoch mobilných telefónov zobrazila hláška o možnosti volať iba tiesňovú linku.  Mobilní operátori po doznení búrkovej činnosti zareagovali promtne a väčšina mobilov je v týchto chvíľach plne použiteľná. Horšie je to ale s Voľnou telkou, ktorú všetci poznáme pod skratkou DVB-T. Tú prevádzkuje spoločnosť Towercom, prostredníctvom vysielačov po celom Slovensku a v naša oblasť bola pred časom riešená televíznym prevádzačom – TVP Dedinky.

Televízny prevádzač na Dedinkách, ktorý dokrýva aj oblasť mesta Dobšiná, bol spustený v minulom roku povolením Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky na základe žiadostí spoločnosti Towercom, a. s., pričom bol jedným z dvadsaťdva povolení na prevádzkovanie DVB-T vysielačov, ktoré majú zlepšiť príjem signálu druhého a verejnoprávneho multiplexu. Na 24. kanále si obyvatelia nášho mesta a okolia mohli iba za použitia antény naladiť oficiálne 7 najobľúbenejších slovenských staníc.

Všetko fungovalo výborne až do dnešnej búrky, ktorá spôsobila, že DVB-T signál v našej oblasti úplne vypadol, pričom tento výpadok pretrváva doteraz. Kontaktovali sme preto spoločnosť Towercom, ktorá nám poskytla prostredníctvom zákazníckeho centra toto vyjadrenie: „Ďakujeme vám za upozornenie na daný problém a na váš podnet poruchu evidujeme a pracujeme na jej odstránení. Jedná sa o výpadok elektriny v danej oblasti.“ Konkretizovali aj dôvod nefunkčnosti. Zatiaľ teda nevedno, kedy sa DVB-T signál v našej oblasti obnoví, no prísľub Towercomu je povzbudivý a nezostáva nič iné iba čakať.

AKTUALIZÁCIA: Presne o 12:00 hod. spoločnosť Towercom na televíznom prevádzači TVP Dedinky problém vyriešila a diváci, ktorí využívajú DVB-T  si už aj v našej oblasti môžu naladiť všetky dostupné TV stanice. Výpadok trval vyše 10 hodín.

Ilustračná foto: Elmix