Pietný akt za zavraždených karpatských Nemcov v Olomouci

Dňa 16. júna 2016 sa zúčastnila delegácia z Dobšinej pietného aktu za zavraždených karpatských Nemcov. Táto návšteva sa uskutočnila na pozvanie mesta Olomouc. Tiene hrozných udalostí z tej doby sa vynárajú aj dnes, keďže po siedmich desiatkach rokov sa našli spopolnené pozostatky zväčša žien a detí exhumovaných krátko po ich zavraždení na Švédskom vale v Přerove (v noci z 18. na 19. júna 1945).  Pozostatky boli zámerne spopolnené a pochované na ústrednom cintoríne v Olomouci preto, aby verejnosti bola prezentovaná poprava 267 nevinných osôb, z toho až 112 Dobšinčanov ako poprava vojenských príslušníkov SS, čo sa nezakladalo na pravde.

Za mesto Dobšiná delegáciu viedol primátor mesta, Ján Slovák, v sprievode predsedu Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej Tibora Harmathu, predsedu baníckeho združenia Brűderschaft Ing. Michala Neubauera a kňaza Evanjelickej cirkvi a.v. Mgr. Radovana Gdovina. Súčasťou pietnej spomienky na tieto smutné udalosti bolo aj odhalenie pamätnej tabule za prítomnosti primátora Olomouca. Pre náš portál poskytol vyjadrenie primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák:  „považovali sme za povinnosť zúčastniť sa tejto pietnej spomienky za našich Dobšinčanov, ale aj z ľudského hľadiska za všetkých, ktorí takto nezmyselne prišli o život. Je pre nás absolútne nepochopiteľne prečo nás ako delegáciu úplne odignorovali. To, že nás ani neprivítali, ani nijako neuviedli – nad to sa vieme povzniesť, ale že nás vôbec nezaradili do pietneho aktu je na zamyslenie, keďže sme tam ako jediní stáli s vencom a boli sme tam jediní, ako zástupcovia tých, ktorých sa táto tragédia priamo dotýka.

Veniec sme teda položili až po oficiálnom skončení aktu. Tak isto sme sa pozastavili na tom, že táto pamätná tabuľa neobsahuje ani počet obetí, nie to ešte ich mená, pričom sú známe, čo je smutné a neúctivé k týmto obetiam. Veľké ďakujem patri pánovi Dr. Hýblovi, ktorému sa podarilo „aspoň“ takto znovu pripomenúť tieto tragické udalosti,“ dokončil primátor Dobšinej netajac rozčarovanie.  Naša delegácia sa následne vybrala do Přerova, kde zapálením sviečky pri pamätníku obetí masakry vzdala úctu tým, ktorí budovali prosperitu nášho mesta a prišli o život bezdôvodne, len na základe národnostnej neznášanlivosti.

Text: Juraj Karika, Foto: Tibor Harmatha, video: Olomoucký denník.cz