Pagaštany v parku sa mestská samospráva pokúsila zachrániť

Už začiatkom júna 2018 sme vás informovali o zlom stave pagaštanov v mestskom parku v Dobšinej. Vtedy jeden z pagaštanov konských (Aesculus hippocastanum L) následkom degradácie jadra hubami spadol a musel byť čo najrýchlejšie rozpílený. Udialo sa tak 08.06.2018 prostredníctvom pracovníkov Podniku služieb mesta Dobšiná s.r.o., kde následne všetky stromy v parku prešli detailnou obhliadkou. Mestská samospráva vtedy ihneď prizvala odborných pracovníkov, ktorí odobrali vzorky zo stromov a po ich vyhodnotení navrhli realizovať odporúčané opatrenia. Pracovníci mesta ale hneď potvrdili, že bude potrebné zasiahnuť formou vypílenia u ďalších drevín. V troch ďalších prípadoch totiž aj formou obhliadky v tom istom parku zistili znepokojivé skutočnosti, ktoré neskôr potvrdili aj odobraté vzorky.

O budúcom osude stromov v parku na ulici SNP, ktoré majú podľa vyjadrení už vyše 100 rokov tak rozhodovali odborníci, ktorí sa snažili všemožným spôsobom zostávajúce stromy zachrániť. Posledný veľký zásah do stromov v parku prebehol začiatkom októbra. „Vychádzali sme zo znaleckého posudku a teda spílené boli tri stromy, kde nebola žiadna zostatková stena zdravého dreva. Stromy, na ktoré nebol robený znalecký posudok boli vyhodnotené ako nie kriticky nebezpečné. Tie sme ale ošetrili tiež, pretože všetky stromy v parku boli v zlom zdravotnom stave, najmä ich sekundárne koruny. Ak je takáto koruna veľká, môže sa začať samovoľne vylamovať. Previedla sa teda redukcia sekundárnej koruny u každého stromu vzhľadom na konkrétny stav,“ priblížil Ing. Vladimír Šmelko, arborista. Vďaka tomuto zásahu sa preto veľká časť stromov zachránila a podľa odborníkov sa tak môžu niektoré dožiť aj viac ako ďalších 20 rokov. Vedene mesta sa však aj naďalej zaoberá stavom drevín a to v celom meste, kde najbližšie sú plánované zásahy na cintoríne, kde u líp bude prevedené dynamické istenie korún a zásahy sú plánované aj na Lipovej ulici a sídlisku Rozkvet.

Text a foto: Juraj Karika