Ozvučovacia technika na zastupiteľstvách chýba

Ozvučovacia technika na verejných vystúpeniach, kde majú prístup aj občania, je celoslovensky samozrejmou súčasťou komunikácie samosprávy s občanmi. Všade sa ale nájde výnimka a mesto Dobšiná k nim ako jedno z mála patrí.

Tento technický nedostatok sa odzrkadľuje najmä na zasadaniach mestského zastupiteľstva, kde v rokovacej sále nepočuť zreteľne takmer ani slova o čom sa hovorí. Potvrdili to aj občania, prítomní na minulom zasadaní zastupiteľstva, kde sa otvorene sťažovali, že poriadne nepočujú a svojim voleným zástupcom nerozumejú.

Zasadania mestského zastupiteľstva sú verejné a môže sa na nich zúčastniť každý občan. Donedávna túto možnosť využívala iba hŕstka občanov, no v poslednom období sa záujem verejnosti o verejné dianie značne zvýšil. Zasadaní sa zúčastňuje čím ďalej, tým viac ľudí, voličov, ale dobšinská samospráva nie je ani po rokoch otáľania schopná zabezpečiť aspoň jednoduchú techniku, aby zúčastnení zreteľne rozumeli, čo sa prejednáva.

Lepšie to nie je ani s miestami na sedenie. Jedno mestské zastupiteľstvo neraz trvá štyri a viac hodín a je tak dosť nemysliteľné, aby občan celý čas prestál. Rokovacia sála na mestskom úrade nie je nijako prispôsobená k zvýšenému počtu občanov, lebo miest na sedenie pre verejnosť od rokovacieho stola je málo. Problémy nastávajú už keď tam je viac ako 15 ľudí, takže sa kľudne môže stať, že ľudia, ktorí sa zaujímajú o verejné dianie, si nebudú mať kde v rokovacej sále sadnúť a navyše nebudú ani nič počuť, keďže sále chýba akákoľvek ozvučovacia technika.

Tento stav pritom nie je ničím výnimočný a na mestských zastupiteľstvách v Dobšinej panuje už roky. Nákup ozvučovacej techniky pritom nie je dnes žiadnym luxusom. Ozvučenie pre porovnanie nájdeme dokonca už v rímskokatolíckom aj evanjelickom kostole v Dobšinej.

V Rožňave je situácia úplne iná a zastupiteľstvá nie sú len ozvučené, ale sú dokonca plne dokumentované a zverejňované vo forme videa cez RVTV a na oficiálnej webstránke mesta vo forme zvuku. Ukážku si môžete pozrieť kliknutím priamo TU.

Ďalším nedostatkom mesta Dobšiná naproti okresnému mestu je nezverejňovanie pozvánok na zasadnutia komisií mestského zastupiteľstva. Aktuálne má samospráva mesta 9 komisii a keby sa niekto hocikedy spýtal občanov na to, kedy zasadajú, čo majú vo svojom programe, prípadne aké komisie vlastne mesto má, len veľmi malé percento ľudí by vedelo na tieto otázky odpovedať a to iba z jednoduchého dôvodu. Tieto informácie sa v Dobšinej nezverejňujú a už vôbec nie prostredníctvom webstránky mesta, ktorá by mala byť interaktívna a poskytujúca čo najväčšie množstvo ľahko dostupných informácii.

Prezrite si oficiálnu webstránku mesta Dobšiná a povedzte nám svoj názor na ňu pod článkom v diskusii. Na jej prezretie kliknite TU.