Oznam o zmene zberovej spoločnosti a novom systéme separovaného zberu v meste Dobšiná

Dňa 01.03.2018 došlo v meste Dobšiná k zmene zberovej spoločnosti. Činnosť separovaného zberu od tohto dňa zastrešuje spoločnosť Brantner Gemer s.r.o. z Rimavskej Soboty. Zmenou zberovej spoločnosti prinášame nielen nový harmonogram separovaného zberu ale i nový spôsob triedenia odpadov, ktorý je stručne opísaný v letáku Ako separovať.

Harmonogram separovaného zberu spolu s plastovými vrecami na plast, tetrapaky a kovové obaly (130 l žlté vrecia) a na papier (modré vrecia) budú občanom doručené v najbližších dňoch zamestnancom mesta priamo do domácností. Nakoľko je novinkou spoločný zber troch komodít naraz (plast zmiešané a PET-fľaše, tetrapaky a kov do žltých vriec a žltých 1100 litrových kontajnerov) žiadame obyvateľov, aby vo vlastnom záujme objem týchto odpadov čo najviac zmenšili stlačením alebo zošliapnutím. Predíde sa tak rýchlemu zaplneniu žltých vriec, predovšetkým žltých kontajnerov na sídliskách a pred bytovými domami.

Najbližší zber vytriedených zložiek bude 14. 3. 2018 a pôjde o zber už spomínaných plastov, tetrapakov a kovových odpadov. Nakoľko sa pôvodne v mesiacoch január – február v našom meste triedili zmiešané plasty a PET-fľaše zvlášť do plastových vriec, v deň zberu, dňa 14. 3. 2018, je možné vyložiť tieto vrecia pred domy spolu. Zamestnanci spoločnosti Brantner Gemer s.r.o. ich prevezmú a následne odovzdajú obyvateľovi nové vrece na zber týchto odpadov.

Ďalšia novinka triedenia odpadov sa týka zberu skla. Sklo podľa nového systému triedenia obyvatelia rodinných domov neseparujú do plastových vriec, ale do 1100 litrových zelených kontajnerov, ktoré spoločnosť Brantner Gemer s.r.o. v priebehu mesiacov marec – apríl dodá, a ktoré budú rozmiestnené v pravidelných odstupoch v uliciach nášho mesta. Zber skla na sídlisku Rozkvet a pred bytovými domami ostáva nezmenený.

Zber papiera, časopisov, kníh, novín, letákov bude umožnený viacerými spôsobmi. Rodinné domy môžu zbierať tento odpad do modrých plastových vriec, ktoré vyložia pred svoje domy, po zbere dostanú nové plastové vrecia. Obyvatelia sídlisk a bytových domov môžu papier vkladať do modrých 1100 litrových kontajnerov, ktoré budú v mesiacoch neskôr umiestnené pred  bytovkami. Ďalšou z možností je mobilný výkup papiera podľa osobitne vypracovaného harmonogramu, ktorý bude uverejnený v Dobšinských novinách a pred každým výkupom vopred ohlásený mestským rozhlasom. Výkupca vo vopred ohlásený deň zastaví pred domom, kde sa bude nachádzať vrece s vyzbieraným papierom, zatrúbením sa ohlási, a za každý odvážený balík poskytne ako protihodnotu toaletný papier (za 5kg), rolku kuchynských utierok (za 10 kg), 1 balenie (v balíku je 10 ks hyg. vreckoviek) hygienických vreckoviek (za 20 kg), finančná hotovosť 0,025 Eur/kg (finančná hotovosť je možná pri objeme nad 200 kg).

Výkupcovi papiera je možné odovzdať i použité jedlé oleje a tuky. Tento odpad sa prelieva vychladený do PET – fľaše bez zvyškov jedla. Pri odovzdaní výkupcovi dostane obyvateľ lievik zdarma. Odmena za 0,5 l – malý balík hygienických vreckoviek, za 1l – 1 ks toaletný papier, 1,5l – 1ks toaletný papier a malý balík hygienických vreckoviek, 4l – 2 rolky kuchynských utierok. Podrobnejšie informácie o separovaní odpadov budú uverejnené v priebehu mesiaca v Dobšinských novinách a na internetovej stránke mesta Dobšiná, ako ako nezávislom internetovom portáli www.mestodobsina.sk.

Na stiahnutie: Harmonogram separovaného zberu 2018

Ing. Dana Kuchárová, MsÚ Dobšiná