Oslavy 70. výročia víťazstva nad fašizmom s historickými vozidlami a pojazdným múzeom

Mesto Dobšiná v spolupráci s mestskou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Dobšinej, zorganizovali v sobotu 09. mája 2015 miestne oslavy 70. výročia Dňa víťazstva nad fašizmom. Okrem výstavy historických vozidiel a koncertu dychovej hudby, ktorí otvorili túto slávnosť, sa mohli návštevníci pohľadmi pokochať aj na exponáty, ktoré so sebou priviezlo prešovské „Múzeum na kolesách“. To vystavovalo zbrane a výstroje z 2. svetovej vojny, uniformy sovietskeho a nemeckého vojaka, prieskumníkov, zdravotníkov, predmety každodenného použitia.

O 13:30 hod. sa niekoľko stovák účastníkov tohto vydareného podujatia presunulo z námestia vo veľkom sprievode k pamätníku druhej svetovej vojny, ktorý je umiestnený v parku na ulici SNP, kde držali stráž členovia dobšinského baníckeho združenia Bruderschaft. Tam položili vence na znak úcty a vďaky padlým funkcionári mesta Dobšiná, ktorých zastupoval primátor Ján Slovák a predseda SZPB František Novotný, ale tiež zástupcovia unikátnych motorových veteránov.

Po odznení básne v podaní Márie Gazdíkove a slovách primátora mesta Dobšiná Jána Slováka, priblížil historické súvislosti tohto dňa prítomným pán František Novotný. V závere zaznela slávnostná salva z mínometu a zakrátko bolo na námestí ocenených šesť najkrajších veteránov, medzi ktorými bolo ocenené aj historické hasičské vozidlo Saurer z Dobšinej vyrobené v roku 1964. Oslavy 70. výročia Dňa víťazstva nad fašizmom tak v Dobšinej získali veľmi pútavý charakter, ktorý si pochvaľovali všetci návštevníci podujatia.

Foto & video: Redakcia MD