Opravujú oporné múry na Zimnej ulici

 

Dobšiná je z viacerých historických pohľadov raritná. Jazykom, zvyklosťami, no tiež stavebným umením, ktoré pretrvalo dlhé storočia. Jedným z takýchto dôkazov sú oporné múry, ktoré sa tiahnu pozdĺž Zimnej ulice, kde sa vtedajší majstri rozhodli spevniť terén proti zosuvom pôdy a v neposlednom rade priniesť v tých dobách nové stavebné pozemky, pre rôzne stavby, ale aj domy tunajších pracujúcich, ktorí pozostávali zväčša z radov baníkov. Úsilie starých Dobšinčanov vyvrcholilo do podoby oporných múrov, čo dalo možnosť vzniku Zimnej ulice do podoby, ako ju poznáme dnes.

Asi najdôležitejší je fakt, že v dobách, o ktorých hovoríme, sa materiál pozostávajúci z kameňov vozil na furmanských vozoch, miestne kováčske dielne vyrábali ručne kované zábradlia, ktoré dodnes nájdeme pozdĺž celého oporného múru a vrcholom diela boli vodné kašne, ktoré v Dobšinej obyvatelia poznajú pod pomenovaním četerne. Tie sa osvedčili nie len ako zdroj pitnej vody, ale tiež ako nevídaná pomoc pri požiaroch, ktoré mesto neraz zachvátili. Oporné múry v Dobšinej, sú často nazývané aj hladovými, keďže ich obnova v rokoch 1924-1925 sa udiala počas veľkej hospodárskej krízy.

Pracovať na ich rekonštrukcií a ďalšej dostavbe sa vraj mohlo len dvakrát v týždni za stravu a drobné. Dnešnú podobu Zimnej ulice môžeme vďaka oporným múrom považovať za architektonický skvost, keďže je na Slovensku najdlhšou s touto úpravou. Aj kamenné múry však nahlodáva čas, no v neposlednom rade aj nešetrné zachádzanie ľudí. Na mnohých miestach je múr poškodený, uvoľňujú sa z neho kamene a v poslednom období sa začali ozývať hlasy obyvateľov, ktorí už dlhé roky volajú po jeho rekonštrukcií.V týchto dňoch sa vedenie mesta Dobšiná rozhodlo vypočuť obyvateľov pridelením niekoľkých pracovníkov, ktorí začali pracovať na opornom múre.

Oslovili sme preto konateľa Podniku služieb mesta, Tibora Harmathu, aby nám popísal prebiehajúce práce. „Počas týchto prác sa nejedná o statiku, ide najmä o špárovanie tam, kde sa predošlý materiál uvoľnil. Je to vlastne kameň neukladaný na hline a prvá etapa prác prebiehala ešte pred 10 rokmi, skrz vtedajšie Technické služby. Teraz použijeme špárovanie a budeme vkladať uvoľnené kamene do betónu s cementom, do omietky. Chceme, aby to vyzeralo dobre, tiež aby rastlinstvo nenarušovalo murivo a aby kamene z oporného múra nevypadávali.“ Na mieste prác sme sa boli pozrieť aj my a pod príspevkom vám prinášame fotogalériu.

{gallery}foto_aktuality/oprava_mur{/gallery}

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »