Oficiálny web Dobšinej je nedôstojný

Každé mesto či obec si v dnešnej dobe dá dostatočne záležať na svojej prezentácií. Táto prezentácia pritom nespočíva len v úprave verejných priestranstiev, ale aj priamou komunikáciou s občanmi a návštevníkmi. Mnohé mestá pochopili, že vhodnou formou dnešnej doby je internetová prezentácia, vo forme interaktívnej webstránky. Občania či turisti si na nej môžu nájsť neraz najčerstvejšie a užitočné informácie rozdelené v prehľadných kategóriách.

Ako sme už zvyknutí, inde to ide no Dobšiná stále spí na vavrínoch. Keď si prezrieme stránky okolitých obcí ako je napríklad Vlachovo a následne sa vrátime na oficiálnu stránku mesta Dobšiná nezostáva nám nič iné iba trpko sa pousmiať nad dobšinskou stránkou, ktorej zjav je odpudivý a sála z nej čistá amatérčina. Ako sa vyjadrili viacerí obyvatelia mesta, ale aj profesionáli v oblasti IT : „ Takúto webstránku zvládne každý študent gymnázia. Navyše sa v nej nik nevyzná a je ju potrebné kompletne prerobiť“.

Pozreli sme sa teda na dobšinský web bližšie. Po kliknutí na www.dobsina.sk  vás na úvode uvíta neforemné monštrum, ktoré nedodržuje jednotnosť písma (fontov) s menu odkazmi hore, aj po ľavej strane. Tieto odkazy obsahujú ďalšie odkazy a pri väčšom šťastí sa možno aj dopátrate k tomu čo hľadáte. Sekcie v menu nie sú nijako upravené a navyše sú bez zmyslu pre poriadok a každé má inú šírku. Stránka nie je vôbec dynamická a nečakajte na nej ani použitie žiadnych technológií. Pri samotnej tvorbe asi staviteľovi nedošlo, že prezentačný web  musí byť predovšetkým používateľsky jednoduchý, jasný a prehľadný ako v prípade partnerského mesta Kobiór.

Azda ale najväčšou katastrofou na dobšinskom webe sú takmer nulové informácie pre turistov. Zastupiteľstvo mesta Dobšiná spolu s vedúcimi pracovníkmi mestského úradu neraz otvorene hovoríli o totálnom poklese a stagnácií turizmu nie len v meste, ale aj v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Keď sa ale pozriete na oficiálnu stránku Dobšinej okrem strohých adries či pár viet znejúcich ako zo základnej školy, nenájdete o našej histórií či pamätihodnostiach vôbec nič.

Ako sa vo verejnej diskusií vyjadrila jedna z obyvateliek: „Okrem iného mi na nej chýbajú aktuality ako kultúrne programy v KD – vystúpenia FS Gemer, detí z Centra voľného času, koncerty, ale aj oznamy o tom, že lekár práve neordinuje, otvoril sa nový obchod…Občan by mal byť informovaný, čo sa v meste deje.“  Zhodnotila obyvateľka mesta a takýchto hodnotení dobšinskej webstránky nájdeme mnoho.

Grafika celej webstránky taktiež pôsobí ako z dôb socializmu a síce argumentom na použitie jednotlivých farebných variácií môžu byť farby erbu mesta, no v dnešnej dobe to absolútne nie je podmienkou. Výstavba novej prezentačnej webstránky mesta Dobšiná je urgentnou nutnosťou. Na trhu je množstvo špecializovaných firiem, u ktorých sú ceny rôzne, no v zásade vôbec nie sú vysoké. Mesto Dobšiná a jej obyvatelia by si po dlhých rokoch mali dopriať prezentáciu hodnú aktuálnych a prehľadných informácií, bohatej histórie a prírodných krás.