Odkúpené domy sa chystajú zbúrať

Vedenie mesta Dobšiná je už dlhý čas bombardované otázkami ohľadne riešenia čiernych stavieb, no  už aj vykúpených domov, ktoré obývali neprispôsobiví občania. Na čierne stavby, ktoré má v kompetencií Stavebný úrad v Dobšinej narazíme takmer na každej z ulíc v meste. Ich stavebníci sa ani nijako nesnažia utajovať, že ich stavby vznikli bez riadnych povolení a kolaudácie a v mnohých prípadoch preto obyvatelia žiadajú oprávnené riešenia  zodpovedných, ktoré by takémuto konaniu zamedzilo.

Problémom v posledných rokoch sú už aj vykúpené domy, ktoré po neprispôsobivých zostali a sú vo vlastníctve mesta. Jedná sa o polozrúcaniny, ktoré neraz svojou narušenou statikou a hygienickou zanedbanosťou ohrozujú zdravie ľudí. Konkrétne je tomu tak aj v prípade neslávnych stavieb na Zimnej ulici, ktoré sa nachádzajú v smere na základnú školu. Popri týchto zrúcaninách denne prechádzajú školáci, na ktorých môže každú chvíľu niečo  spadnúť, ale kompetentní tieto stavby naďalej neodstraňujú a tak toto konanie vyvoláva v mnohých podozrenia z nezáujmu, prípadne iba nečinnosti do doby vážneho úrazu, za ktorého zodpovednosť bude následne nejasná.

Dnes sme sa vybrali na tieto miesta a fotografie vo fotogalérii nepotrebujú ďalší komentár. Rozpraskané, alebo vyvalené múry, strecha, ktorá drží už iba silou vôle a vnútrajšok plný handier, odpadu a ľudských výkalov naznačujú, že aj napriek všetkým týmto nebezpečiam sú tieto miesta pravidelne navštevované a využívané zrejme miestnymi bezdomovcami, prípadne ďalšími asociálnymi skupinami. Primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) sa k čiernym stavbám, ale aj stavbám už vo vlastníctve mesta, ktoré treba zbúrať vyjadril takto:

„Rozpráva sa o tom teraz aj v Národnej rade SR, ktorá momentálne zasadá a určite sa budú prijímať nejaké zákonné opatrenia. Nehovorím už o existujúcich čiernych stavbách, ale aby sa zamedzilo ďalšej výstavbe čiernych stavieb. My stále máme položku, ktorá je určená na vykupovanie domov hlavne tam kde sú veľké problémy. Teraz sme získali na list vlastníctva nehnuteľnosť, ktorá je pod školou a tú ideme v dohľadnej dobe likvidovať. Máme teraz na pláne riešiť aj Novú ulicu.“ Povedal primátor a s ďalšími otázkami nás odkázal na vedúceho odboru výstavby Jaroslava Oravca, ktorého sme kontaktovali.

„Podal som žiadosť na búracie rozhodnutie. Pozemky a domy sú vysporiadané, hlavne tie tri, ktoré sú v smere na základnú školu. Čiže dal som na Stavebný úrad urobiť prieskum trhu na dodávateľa búracích prác a kým sa vydá rozhodnutie musíme počkať. Hlavne máme to už na liste vlastníctva a podľa toho budeme pokračovať.“  Zhodnotil Jaroslav Oravec, ktorý tak potvrdil, že v dohľadnej dobe pri dodržaní všetkých zákonom stanovených náležitostí, budovy, ktoré sú v dezolátnom stave a ohrozujú najmä školopovinné deti, by mali byť minulosťou.

Foto: Redakcia MD

{gallery}foto_aktuality/buranie_domy{/gallery}