Od smrti najväčšieho Dobšinčana dnes uplynulo 90 rokov

Meno Eugen Ruffínyi dodnes vyvoláva v každom obyvateľovi Dobšinej pocit hrdosti na svoje rodné mesto, ktoré tento azda najväčší Dobšinčan preslávil. Stalo sa tak 15. júna 1870, kedy objavil svetoznámu Dobšinskú ľadovú jaskyňu spolu s Gustávom Langom, Andrejom Mégom a Ferdinandom Fehérom. Všetko za pomoci baníkov Jozefa Packu, Jána a Jakuba Gállovcov a ich predákom Jánom Liptákom. Vo všeobecnosti je známe, že rodina Ruffínyiovcov pochádzala z Talianska a do Dobšinej prišli ako banskí odborníci. Eugen zdedil talent po svojom otcovi Pavlovi, ktorý bol banským inžinierom a odmala zasväcoval svojho syna do baníckej práce.

Eugen Ruffínyi (*1. marec1846 Dobšiná) , navštevoval základnú školu v Dobšinej, na stredné školy neskôr dochádzal do Rožňavy, Kežmarku a Košíc. Vysokoškolské vzdelanie nadobudol na Vysokej škole baníckej v Banskej Štiavnici, ktorú úspešne ukončil v roku 1869. Po skončení štúdia sa stal dozorcom vysokých pecí na úpravu železnej rudy, no vykonával aj rôzne inžinierske práce pre mesto Dobšiná. To v plnej miere využívalo jeho znalosti, ktoré mesto v časoch najväčšej slávy potrebovalo, vzhľadom na svoje prírodné, podzemné bohatstvo.

V roku 1872 a teda zakrátko po objavení jaskyne, bol poverený funkciou riaditeľa mestských baní, ktorú zastával až do odchodu do dôchodku v roku 1908. V rokoch 1873 až 1894 bol aj počas dôchodku veľmi činným a zastával funkciu riaditeľa Mestskej baníckej školy v Dobšinej (na fotografii). V roku 1903 bol vyznamenaný za zásluhy v baníctve a za pedagogickú činnosť titulom kráľovský banský radca. Pochovaný je na cintoríne v Dobšinej († 13. január 1924). Práve dnes teda uplynulo už 90 rokov od smrti tohto významného Dobšinčana, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o prosperitu a slávu nášho mesta.

Eugen Ruffínyi Dobšinej slávu priniesol na dlhé desaťročia, keďže jeho objav, Dobšinská ľadová jaskyňa (pôvodne sa podľa návrhu vtedajšieho Mestského zastupiteľstva mala volať po svojom objaviteľovi – Ruffínyiho jaskyňa), dodnes láka tisíce návštevníkov z celého sveta. Ako jedna z najvýznamnejších ľadových jaskýň na svete je od roku 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Dobšiná však podľa mnohých zabúda na svojho významného rodáka, ktorý ju preslávil, keďže v samotnom meste nenájdeme ani jednú jeho podobizeň, či pamätnú tabuľu, okrem tabule osadenej pri vstupe do Základnej školy – mimo očí verejnosti.

Ešte horšie je však na tom jeho pamätná vila, ktorú má v súkromnom vlastníctve Ing. Vladislav Vágner, konateľ neziskovej organizácie Goex v Žiline, na ktorú je momentálne pamätná vila vedená. Podľa jeho slov podával viacero projektov, no výsledkom je desaťročia sa vlečúce chátranie stavby obrovského významu. Jej projektantom bol pravdepodobne K.Benko, ktorý bol aj projektantom dobšinskej radnice a veľkej prestavby evanjelického kostola. Na Kúpeľnej ulici však mnohým zostáva iba rozum stáť nad nečinnosťou vlastníka, ale aj mesta Dobšiná, ktoré sa mohlo pokúsiť budovu odkúpiť a zveľadiť ju, až po pamiatkové inštitúcie, ktoré vlastníka nenútia dostatočne k tomu, aby objekt nadobro neschátral. Eugen Ruffíny, bol vždy popisovaný ako hrdý Dobšinčan, hrdý na svoje rodné mesto. Bol by ním aj dnes?

Foto: Redacia MD & sukr. archív, video: TV Markíza