Obyvatelia si začali zabezpečovať kontajnery

Mnoho občanov mesta Dobšiná sa dlhé roky borí s problémom odpadov. Problémom síce nie sú miesta na jeho uskladnenie, ale paradoxne sú to nájazdy rôznych osôb, ktoré odpad vyberajú priamo z nádob a v neposlednom rade niektorí ho do cudzích nádob nelegálne zvážajú.  Svoje o to vedia najmä obyvatelia sídliska Rozkvet, ale aj občania v širšom centre mesta. Takéto správanie nie je pritom ničím výnimočným a mnoho ľudí ho dodnes iba s tichosťou toleruje.

Na ulici SNP v centre mesta, obyvatelia bytoviek dali takémuto nakladaniu ráznu stopku. Na kontajneroch pribúdajú visiace zámky, od ktorých majú kľúč iba oni. Ako povedali pre náš portál: „Máme dosť toho ako si niektorí myslia, že si môžu dovoliť všetko. Minule tu zastavilo auto, z neho vyšla partia Rómov a z kufra vytiahli vracia s odpadom, ktorý potom putoval priamo do našich kontajnerov. Všetko bez akéhokoľvek ostychu.“  Hovoria obyvatelia a dodávajú.

„Nemienime niekomu platiť za vozenie jeho odpadu, Tiež sa nám často stávalo, že v našich kontajneroch sa nachádzal aj zdravotnícky materiál z blízkeho zdravotného strediska, pričom majú svoj vlastný zberný dvor, no takto si krátili cestu. K tomu ak prirátate známych vyberačov kontajnerov je dosť možné, že týmto spôsobom tu riskujeme epidémie a to nám veru netreba.“ Hovoria obyvatelia a jedným dychom dodávajú aj to, že mesto sa nijako nesnaží obyvateľov motivovať ani k separovaniu. V centre mesta separovaný zber takmer neexistuje, pretože podľa mnohých, mesto neposkytlo žiadne nádoby na tento zber a aj napriek ich žiadostiam ich odbíja s tým, že na zber majú použiť vrecia, čo je v prípade bytov dosť nemysliteľná kombinácia.

Oslovili sme preto aj podnik služieb mesta Dobšiná, za ktorý nám poskytol vyjadrenie ich riaditeľ, Tibor Harmatha. „Občania nám kedykoľvek môžu dať kľúč od uzatvorených zberných nádob, hlavne čo sa týka bytoviek, tak ako to aj urobili obyvatelia na ulici SNP. Robíme to bežne, že ak nám občan poskytne kľúč, pri vyprázdňovaní nádob sa to odomkne, vyprázdni a následne aj opätovne zabezpečí. Ak obyvatelia majú záujem sme im aj v tomto nápomocní a sami chápeme problémy, ktoré s odpadom v meste sú.“ Povedal pre náš portál riaditeľ podniku služieb, z čoho jasne vyplýva, že ak obyvatelia chcú a dohodnú sa na riešení, nemusia znášať neprispôsobivé správanie niektorých obyvateľov, ktorí si odpad mýlia s banským dolom, prípadne ho nelegálne zvážajú do cudzích kontajnerov.

Už pred časom sme zisťovali aj to ako je samospráva vybavená v boji proti aktivitám zväčša neprispôsobivých osôb čo sa týka nakladania s odpadmi. VZN č. 108 z roku 2008 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi vznikajúcimi na území mesta Dobšiná je priamou možnosťou  ako vinníkov primerane potrestať. VZN totiž hovorí o ukladaní odpadu na iné miesto, než je na to určené, prípadne zmiešavaní bežného odpadu s nebezpečným odpadom, alebo samotnom premiestňovaní zberných nádob.

Ale taktiež sa v bode I píše, že priestupku sa dopustí ten kto: „sa prehrabáva a vyberá odpad zo zberných nádob nato určených, alebo akokoľvek inak nakladá s odpadom, kde by mohlo dôjsť k znečisteniu okolia a ohrozeniu zdravia.“ V takomto prípade môže primátor za porušenie tohto VZN udeliť fyzickej, alebo právnickej osobe pokutu až do výšky 6600 eur. No reálne využitie tohto VZN je zo strany samosprávy v meste Dobšiná naďalej takmer nulové a obyvatelia si preto hľadajú vlastné zabezpečenia, ktoré sú síce jednoduché, ale účinné.

Ilustračné foto: Redakcia MD