O zimnej údržbe mesta Dobšiná s konateľom PSMD

Novelou Zákona  o pozemných komunikáciach č.135/1961 Zb.(cestný zákon) prešla povinnosť odstraňovať závady ,,schodnosti“ komunikácií určených pre chodcov bez prieťahov na správcov miestnych komunikácií. Z toho vyplýva, že aj naše mesto má zabezpečovať plnenie tejto povinnosti.

Vzhľadom na rozsah, rôzny technický stav, rozmanitosť šírkových parametrov a rôzne prekážky je značne komplikované nastaviť vhodný spôsob čistenia. Výrazným riešením bolo zakúpenie zametacej kefy na nakladač naším podnikom, ktorá rýchlo a efektívne čistí chodníky a priestranstvá. Nakoľko sa vo všeobecnosti robí najprv údržba hlavných komunikácií a ťahov, prístupy k úradom a zdrav. zariadeniam, cestné stúpania v meste a až následne ostatné miestne komunikácie, nedá sa zabezpečiť vyčistenie celoplošne a plnom časovom rozsahu.

Tu nastáva problematika ďalšej údržby, charakter počasia, mrazy a primrznutie podkladu, padajúci sneh zo striech a voda zo zvodoch dažďovej vody z domoch na chodníky a cesty. Výraznou pomocou je nám rýchla súčinnosť s aktivačnými pracovníkmi. Vyslovujem vďaku a oceňujem aktivitu všetkých občanov, ktorí aj naďalej bez povinnosti čistenia priľahlých chodníkov túto údržbu vykonávajú a takto pozitívne vyjadrujú svoj vzťah k veciam verejným. Pluhovanie ciest v meste zabezpečujú v takmer plno rozsahu Mestské lesy so svojimi mechanizmami. Časť Lányi huta a určenú časť mesta firma Angus -p. Macháň.

Pre problematický technický stav komunikácií je obsahov náročnejšie aj týmto spoločnostiam zabezpečiť požadovanú údržbu. Dostupnosť strojov pritom nezriedka obmedzujú častokrát dlhodobo parkujúce vozidlá a teda nedostatočné šírkové pomery. Rád by som poukázal aj na výrazy ,,schodnosť“ chodníkov a ,,zjazdnosť“, ktoré sú obsiahnuté v zákone a ktoré automaticky neznamenajú dokonalé a okamžité odstránenie snehu z komunikácií. Posyp soľou na celom území mesta nie je možný, vhodný a to hlavne z pohľadu životného prostredia. Zo strany chodcov je potrebné tiež evidovať všeobecné sťažené podmienky zimného obdobia a tomu adekvátne prispôsobiť predovšetkým obuv a svoju pozornosť tak, ako je to aj v prípade motorových vozidiel.

Milan Lukáč, konateľ PSMD Dobšiná, foto: JK