O úspechu Dobšinej poslanci nič nevedia, dôchodcovia boli prví

Pred štyrmi mesiacmi sme vás informovali o jedinom bode, ktoré prejednávalo Mestské zastupiteľstvo. Bolo ním predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na projekt s názvom Dobšiná – kanalizácia a ČOV. Ako sme vás informovali, do roku 2015 je aj naše mesto podľa záväzkov Slovenska voči európskym smerniciam povinné zabezpečiť plnú funkčnosť kanalizácie a čistiarne odpadových vôd, pričom tá bola donedávna v Dobšinej iba na papieri. Mestu podľa odhadov na splnenie záväzkov chýba horibilných, skoro 11,5 milióna eur.

Na pôde Mestského zastupiteľstva, čo predniesla Mgr. Jana Lenkeyová,  bolo v súlade s výzvou Operačného programu Životné prostredie, podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok, kde bola  podľa vedenia mesta Dobšiná oprávnená žiadať finančné prostriedky. Jednou z povinných príloh žiadosti, bol tiež doklad o zabezpečení spolufinancovania zo strany žiadateľa, čo znamená, že v prípade Dobšinej je to uznesenie Mestského zastupiteľstva, ktoré schvaľuje predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok s uvedením textu, ktorý obsahuje návrh uznesenia a tým odobrí aj spolufinancovanie projektu vo výške 5%, čo činí 573 858,99 eur.

Všetky náležité kroky, ktoré záležali na Mestských poslancoch boli ich kladným rozhodnutím splnené a žiadosť o nenávratný finančný príspevok bola podaná príslušnému orgánu. Prešli štyri mesiace a primátor mesta, verejne pre úzku vekovú skupinu oznámil novinku, ktorá mnohým vyrazila dych. Priamo v sále Mestského kultúrneho strediska na stretnutí členov Jednoty dôchodcov konanom včera 15. októbra  oznámil, že nenávratný finančný príspevok, vo výške skoro 11 000 000 eur na dostavbu kanalizácie a čistiarne odpadových vôd nám bol schválený. Po tejto správe sa sálou Mestského kultúrneho strediska začali ozývať búrlivé ovácie dôchodcov a zazneli aj vyjadrenia od primátora o jeho 8 ročnom úsilí dosiahnuť tento cieľ.

Je však namieste podotknúť, že v tomto prípade nejde o zásluhy jednotlivca, ale predovšetkým výzvy Operačného programu Životné prostredie, no v nemalej miere aj zásluhy pracovníka, ktorý výzvu a všetky potrebné dokumenty spracoval tak, aby sa Dobšiná o tento nenávratný finančný príspevok vôbec mohla uchádzať. Týmto pracovníkom je práve Mgr. Jana Lenkeyová, ktorá informovala Mestské zastupiteľstvo. Všetko však v rukách mali mestskí poslanci, ktorí odsúhlasili, že mesto Dobšiná sa zapojí do výzvy a prebrali aj zodpovednosť za to, že naše mesto bude musieť v prípade úspešnosti ísť úverovou cestou, keďže 5% z požadovaných prostriedkov činí 573 858,99 eur, ktoré bude musieť mesto zaplatiť a to formou úverov. Podobne to formou schvaľovania šlo aj v prípade výstavby a opráv chodníkov. Primátor mesta Karol Horník (Smer-SD) následne celý tento proces schválil svojim podpisom. Podľa viacerých je preto nemysliteľné vyzdvihovať zásluhy jednotlivo a spájať ich s blížiacimi komunálnymi voľbami, čo taktiež odznelo

Po správe, ktorú predniesol primátor mesta medzi dôchodcami na ich stretnutí, sme následne kontaktovali viacero mestských poslancov, či ako volení zástupcovia občanov vedia o tomto úspechu nášho mesta a či sa nám k danej veci môžu vyjadriť. Všetci boli prekvapení a nik o ničom nemal ani tušenia, zhodne nám tvrdili, že ich o tom nik neoboznámil a teda primátor mesta Dobšiná ako prvých informoval práve dôchodcov, kde sme zhodou okolností boli prítomní aj s našou kamerou. Exkluzívne sme zachytili slová primátora mesta Dobšiná Karola Horníka a preto vám ich prinášame vo forme videa, ale aj súvisiace video zo samotného schvaľovania žiadosti o nenávratný finančný príspevok projektu kanalizácie a ČOV, ktoré pred štyrmi mesiacmi prezentovala Mgr. Jana Lenkeyová.

Foto & video: Redakcia MD