O riešení stavu komunikácií s primátorom mesta Dobšiná, Jánom Slovákom

Azda najfrekventovanejšou otázkou obyvateľov mesta Dobšiná je dokončenie cestných komunikácií. Všetci netrpezlivo čakáme, kedy sa začnú rekonštruovať už avizované ulice, Nová a SNP. Mesto Dobšiná pripravilo všetko potrebné na to, aby ulice boli zrekonštruované čím skôr, pretože ich stav je domácimi často označovaný za katastrofálny. Oslovili sme preto primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka, ktorý nám priblížil momentálne kroky mesta v tejto súvislosti: „ Dokonca sme sa snažili a urobili sme všetko preto, aby sa to stihlo do pretekov Dobšinský kopec 2018, čo sa nepodarilo napriek tomu, že to bolo zo strany mesta možné. Dva roky trvala príprava počas ktorej bolo potrebné odstrániť závady na zvodoch dažďovej vody, na prípojkách ako aj na kanalizácii skrz rôzne reklamácie. Avizovaná rekonštrukcia Novej ulice bola už na jeseň 2017, no problémy pod cestou sa ukázali závažnejšie ako sa zdalo. Vypracovaný projekt na rekonštrukciu Novej ulice počíta s dvojvrstvovým povrchom na vysoké zaťaženie a samozrejme k tomu odpovedajúcim asfaltom a prípravou podložia. Oprava ulice SNP čo je tak isto nový asfaltový povrch je súčasťou celého projektu, takže tieto dve ulice sa budú robiť súčasne. Do dnešného dňa sú obe ulice pripravené. Boli odstránené závady na kanalizácii a zvodov dažďovej vody, ako aj doplnené obrubníky či chodníky. Mesto Dobšiná urobilo všetky potrebné kroky k realizácii. Prebehlo verejné obstarávanie na zhotoviteľa a ako pri každej súťaži aj tu mali možnosť zúčastnené firmy podávať otázky, či pripomienky. A presne tu máme dôvod prečo sa ešte neasfaltuje, keďže máme pripravené financovanie, pripravené podmienky, máme víťazného zhotoviteľa, ktorý má pripravený materiál a stroje. A my ? … Čakáme a čakáme, kedy nám Úrad verejného obstarávania SR po podaní námietky neúspešnej firmy potvrdí, že všetko je v poriadku a mesto môže podpísať zmluvu z verejne vysúťaženým  zhotoviteľom. Pýtate sa či je to normálne? Žiaľ áno, takto to prebieha na celom Slovensku, síce transparentne no s možnosťou rôznych prieťahov! Pýtate sa či je to naschvál ? Áno, robia si to ľudia a firmy naschvál, dokonca som sa už osobne stretol stým, že poniektorí „politici“ doslova lobujú za prieťahy! Mesto splnilo všetko čo bolo potrebné a nemáme inú možnosť než počkať na prebehnutie zákonných lehôt pre verejné obstarávanie, ktoré neviem ani ja, ani nikto iný urýchliť, alebo preskočiť. Ako sa povie každá trpezlivosť má svoje hranice a tá naša je skúšaná takýmito „naschválmi“. Pevne veríme, že po ukončení zákonnej lehoty, čo je september 2018 nám bude príslušným  úradom povolené podpísať zmluvu a hneď pristúpiť k realizácii rekonštrukcie a opráv ciest ulíc Novej a SNP.“

Spomenuté dve ulice majú teda jasný plán rekonštrukcie, kde je od konkrétnych výsledkov samospráva mesta Dobšiná a jej obyvatelia na dosah. Primátora mesta Dobšiná sme sa spýtali aj na ostatné ulice mesta, keďže dovedna ich je 29 aj spolu s priľahlými časťami. „Samozrejme sa súbežne pripravujú možnosti rekonštrukcií aj ďalších ulíc, pretože v našom meste je potrebná obnova skoro všade.  Ako som už spomínal, v prvom rade musí byť všetko pod každou cestou urobené tak , aby sme nemuseli po roku nový povrch prekopávať z akejkoľvek príčiny aj keď tu je nutné znovu podotknúť, že eliminovať na 100% akúkoľvek poruchu nie je možné. Tá môže vzniknúť aj na novom. Prioritne je potrebné opraviť ulicu Kúpeľnú, Partizánsku, Hronskú a Zimnú. Samozrejme potom postupne aj všetky ostatné. Kúpeľná a Partizánska ulica bola zaradená v roku 2018 spoločnosťou VVS do realizácie výmeny vodovodu, keďže na týchto uliciach je vodovod ešte pôvodný. Tieto práce majú spoločnosťou VVS prebehnúť v roku 2019. Pevne verím, že to tak aj bude a do tej doby sa urobia aspoň tie najnutnejšie opravy ciest, pretože každý rozumný človek musí uznať, že ťahať nový asfalt a budúci rok ho prekopávať by bolo nezmyselné. Projekt na Hronskú ulicu je v štádiu príprav a po dokončení sa začne so Zimnou ulicou a postupne podľa možností. Rád by som zdôraznil, že cesty sa nebudú upravovať  práve teraz preto, že tento rok je volebný, ako to často počuť, ale preto, aby sme všetci mali v tomto meste kvalitnejší život. Prípravy takýchto prác netrvajú pár dní, ale niekedy až roky. Každý urobený meter chodníka, či cesty je potrebný a dôležitý. Nie je možné urobiť všetko naraz, ale postupne v rámci možností  to určite pôjde.“

Dôležitou súčasťou každej ulice a komunikácie na nej je aj dopravné značenie. To zabezpečuje nielen plynulosť a bezpečnosť premávky, ale aj bezpečnosť chodcov. Ako sa bude v tomto smere ďalej uberať Dobšiná? „Celkový projekt dopravného značenia v meste je  pripravený aj na základe pripomienok a doplnení občanov mesta je spracovaný a posúva sa na ďalšie spracovanie dopravným inžinierom. V ďalšej fáze bude formou značenia na mapke mesta projekt zverejnený a občania budú mať ešte možnosť navrhnúť zmeny a doplnenia, čo bude veľmi vítané. Toto sa týka doplnenia dopravných značiek, zrkadiel na križovatkách, parkovacích miest atď.“ Dokončil Ján Slovák, primátor mesta Dobšiná a dodal, že odozva občanov je tá najdôležitejšia a mesto sa každým podnetom na zlepšenie situácie vážne zaoberá a víta ho.

Text & ilustračné foto: Juraj Karika