Nové informačné tabule oboznámia s históriou aj ochranou prostredia

Vážení spoluobčania, dovoľte mi na sklonku pracovného roka 2018 poďakovať sa všetkým ľuďom, ktorí sa pričinili akoukoľvek formou k dobrému hospodárskemu výsledku našej mestskej spoločnosti. Želám všetkým, aby ich aj v posledné dni obchádzali pracovné úrazy pri  ťažkej práci v lese a aby si užili spokojné a ničím nerušené vianočne sviatky v kruhu svojich najbližších v zdraví a šťastí. Ďakujem našim obchodným partnerom a živnostníkom za korektné vzťahy, mestu Dobšiná, valnému zhromaždeniu, ako aj bývalým poslancom a členom DR za konštruktívne riešenie všetkých problémov, ktoré tento pracovný rok priniesol.

Predchádzajúce roky boli spojené s obrovskými výrobnými úlohami, ktoré sa odvíjali od spracovania náhodných kalamitných ťažieb, ktorými sa úmerne zvyšovali aj leso-pestovateľské opatrenia. Práve rok 2018 je zlomovým rokom, kedy dochádza k ukončeniu spracovania kalamít na viacerých lesných obvodoch a začíname sa dostávať do pozície, keď musíme do lesa viac vložiť, ako z neho brať úžitky.

Som nesmierne rád, že za posledné roky naša spoločnosť vytvárala pre vlastníka Mesto Dobšiná veľké hodnoty a podporili sme desiatky kultúrnych, športových, či spoločenských aktivít. Podľa možností sme pomáhali skoro všetkým inštitúciám, združeniam, klubom, či cirkevným spolkom. Snažili sme sa taktiež zveľaďovať nám zverený majetok a aj majetok, ktorý bol v okolí sídla spoločnosti zanedbaný. Aj preto sme sa spoločne všetci zamestnanci ML pred niekoľkými rokmi rozhodli svojpomocne upraviť zdevastovaný park pri križovatke ulíc SNP, Nová a Záhradná.  Celé obdobie sa o tento park staráme a tohto roku sa nám podarilo do parku postupne osadiť niekoľko veľmi vzácnych artefaktov z našej baníckej histórie. Do parku boli osadené aj dve konštrukčne veľmi zaujímavé informačné tabule, súčasťou ktorých sú aj lavičky, na ktorých si budú môcť najmä starší ľudia oddýchnuť. Pripravili sme pre  okoloidúcich pútavé a graficky veľmi pekne spracované informačné tabule, ktoré sú venované zvyšovaniu prírodoochranárskeho povedomia občanov a  historickým  zvláštnostiam širšieho okolia Dobšinej.

Prvá tabuľa s názvom „LES NIE JE SMETISKO“ ukazuje reálnou formou pomocou rôznych predmetov, ako dlho sa musí príroda „trápiť s ich rozkladom“, druhá s názvom „NEMÍ SVEDKOVIA DOBŠINSKEJ BANÍCKEJ HISTÓRIE“ vám umožní načrieť do mapových podkladov nášho okolia a spoznať lepšie spôsoby, akými boli v našom regióne vyznačované banské polia podľa rôznych vlastníckych vzťahov. Chcel by som sa poďakovať za materiálnu a ideovú spoluprácu pri vytvorení týchto monumentov Ing. Pavlovi Vozárovi, Števovi Polgárimu, RNDr. Ondrejovi Rozložníkovi, Ing. Michalovi Neubauerovi, Radovi Žorimu a teším sa zároveň na ďalšie pripravované projekty, o ktorých vás onedlho budeme informovať. Na záver prajem všetkým obyvateľom nášho mesta a čitateľom DN veselé Vianoce a šťastný Nový rok.

Marcel Kollárik, konateľ ML Dobšiná