Aktuality

Nezamestnaní majú dvojitú smolu (aktualizácia)

 

V našom regióne je dlhodobým problémom  nedostatok pracovných miest. Najnovšie zistenia tomuto tvrdeniu dávajú zapravdu, keď v nedávnej štatistike zverejnil Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave čísla, z ktorých majú mnohí hlavu v smútku. Ku koncu roka 2012 evidoval úrad v okrese Rožňava 9524 nezamestnaných, čo percentuálne predstavuje 29,4% mieru nezamestnanosti. Okres Rožňava sa tak stále zaraďuje medzi najnezamestnanejšie okresy na celom Slovensku s mizivou úspešnosťou na zamestnanie.

 

Život uchádzača o zamestnanie, nie je pritom žiadna slasť ,do ktorej by sa chcel niekto dostať dobrovoľne. Nie len, že bojuje s nedostatkom finančných prostriedkov, ktoré neraz predstavujú iba zákonom stanovené minimum hmotnej núdze (62,50 eur), ale aj nedostatkom voľných pracovných miest, kde často nemá možnosť sa zamestnať v novej práci. Má ohlasovaciu povinnosť, pri ktorej musí navštíviť v presne stanovenom termíne miestny Úrad práce a tiež dokladovať hľadanie si zamestnania formou potvrdení od zamestnávateľov.

 

Práve s potvrdeniami o hľadaní si zamestnania môže vzniknúť aj v malých mestách ako je Dobšiná problém. Ako nám napísal pán Ivan: „Zamestnanie si hľadám už vyše roka, no bez výsledku. Tak ako aj veľa iných ľudí v Dobšinej, som odkázaný na sociálne dávky a raz za mesiac musím mať aj pečiatku ako potvrdenie o hľadaní si zamestnania od nejakého podnikateľa. Nie vždy to ide dobre. Poviem vám, niektorí si za svoju pečiatku dokonca drzo niečo zapýtajú, no poniektorí si dokonca priamo neváhajú na prevádzku vylepiť, že pečiatky odmietajú dať a tým mi aj čokoľvek potvrdiť.“ Povedal pán Ivan a pripojil aj fotografiu z prevádzky v Dobšinej, ktorá aj takýmto oznamom, ako máte možnosť vidieť na titulke víta všetkých svojich zákazníkov.

 

Oslovili sme preto Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave, za ktorý nám na otázky odpovedala Ing. Daniela Potočná. „Povinnosť zamestnávateľovi vydávať potvrdenia o hľadaní zamestnania pre uchádzača o zamestnanie neupravuje žiadny právny predpis , zákonník práce ani iné právne predpisy. Medzi uchádzačom o zamestnanie  a zamestnávateľom v prípade vystavovania potvrdenia nezačne žiadne konanie, ktoré by bolo právne upravené, preto uchádzač  nemá možnosť podať ani opravný prostriedok.  Preukazovanie hľadania si zamestnania ako povinnosť ukladá uchádzačovi o zamestnanie Zákon č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti v znení noviel, ale nie zamestnávateľovi. Je len na zamestnávateľovi, či uchádzačovi pri plnení tejto povinnosti poskytne súčinnosť  a  potvrdenie mu vystaví. Zamestnávatelia  sú povinní poskytovať súčinnosť všetkým štátnym inštitúciám, orgánom činným v trestnom konaní, súdu, prokuratúre a ďalším na základe ich dožiadaní, ale takúto povinnosť nemajú voči fyzickým osobám.“

 

Povedala pre náš portál hovorkyňa úradu, no jedným dychom dodala, že často sa s podobnými prípadmi nestretávajú, pretože aj zamestnávatelia, by mali vnímať situáciu, aká momentálne panuje na trhu práce. Je tak z našich zistení jasné, že zamestnávateľ nie je nijako povinný vyhovieť uchádzačovi o zamestnanie, ale z ľudského hľadiska, prípadne z hľadiska podnikania by si mal premyslieť nevydávanie, či dokonca oznamy o nevydávaní potvrdení priamo pri vstupe do jeho prevádzky. Veľkú klientelu jeho zákazníkov, ktorí si hľadajú zamestnanie, sú pri tak veľkom počte nezamestnaných v našom okrese (platí to dvojnásobne v meste Dobšiná) aj jeho zákazníkmi. Taktiež mesto Dobšiná je dosť malé a nemá veľký počet prevádzok a ak zamestnávatelia prestanú vydávať potvrdenia môže sa stať, že uchádzači nebudú mať možnosť získať ich v mieste svojho bydliska.

 

AKTUALIZÁCIA: V zásade objektivity sme sa dopátrali a oslovili aj zmienenú prevádzku, na ulici SNP v Dobšinej, ktorá ako sme zistili má oznam o nevydávaní pečiatok pri vstupe do predajne. Za prevádzku nám poskytol vyjadrenie jej majiteľ pán Juraj Floch. „Problém je tu ten, že mnohí sa neprídu pýtať do práce, ale ide im iba o tú pečiatku a to je zásadný rozdiel. Pečiatky nepoužívame poduškové, ale laserom vypaľované, aby sa len tak nedali falšovať a za pol roka som si celú náplň tlačiarne vypečiatkoval. Výmena náplne stojí 20 eur a teda na pol roka. Nie som preto ochotný 40 eur ročne vrážať zväčša do Rómov, pričom si tieto náklady neviem odpísať. Pre mňa sú to zbytočne vyhodené peniaze. Naši Dobšinčania, ktorí tu aj chodia nakupovať, pečiatku dostanú aj tak.  Ale cudzí napr. z Rejdovej, vymaľované, zlatom obložené, prepáčte, ale takým ľuďom nie som povinný. Nie som preto ochotný zo svojho minimálneho zisku obetovať takýmto sociálnym prípadom.“ Povedal pre náš portál v telefonickom rozhovore Juraj Floch.

 

Foto: sukr. archív

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »