Krimi

Nezabúdajte na opatrnosť a predvídajte

V zimných mesiacoch stúpa počet dopravných nehôd. Problémom nie je len hmla, sneh či poľadovica, ale náhle zmeny v počasí, napríklad prudký dážď. Treba sa rýchlo prispôsobiť podmienkam na ceste. Preto znížte rýchlosť jazdy a dávajte pozor na ostatných vodičov. To, že zareagujete včas, neznamená, že tak urobí aj vozidlo pred vami, či za vami. KR PZ v Košiciach preto radí, „dodržiavajte preto bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami.“

Pre chodcov zase tmavé oblečenie za zníženej viditeľnosti robí z chodca „neviditeľného.“ Ohrozuje tak nie len seba, ale aj ostatných. Následkom toho vodič chodca nezbadá vôbec alebo neskoro. Reflexné prvky toto riziko znižujú. Neznamená to však, že s reflexnými prvkami sa môžete na ceste správať nezodpovedne. Treba sa s vodičmi vzájomne rešpektovať. Tí chodcov slabšie vidia a na mokrej, či zľadovatenej ceste sa brzdí náročnejšie.

Ako nám povedali policajti: „Napriek upozorneniam i kontrolám polície, stále evidujeme na cestách chodcov i cyklistov pod vplyvom alkoholu. Preto odporúčame vodičom, aby v okolí pohostinstiev znížili rýchlosť, aby vedeli včas reagovať na nečakané situácie. V prípade chodcov je veľmi dôležité obliecť sa tak, aby ich bolo vidieť aj za zníženej viditeľnosti. Niekedy stačí oblečenie s reflexnými prvkami, alebo označiť oblečenie reflexnými páskami.“

Na ceste platí aj pre cyklistov viditeľnosť. „Reflexné a ochranné prvky sú povinnou výbavou každého cyklistu.  Podľa zákona hrozí pokuta vo výške 30 eur cyklistom, ktorí na sebe nemajú za zníženej viditeľnosti reflexné prvky alebo odev. Za jazdu mimo obce bez ochrannej prilby hrozí pokuta 10 eur.“ Dodal Alexander Szabó hovorca KR PZ Košice.  Zasnežená alebo zľadovatená cesta pre cyklistov nie je vhodná. Netreba riskovať život, a tak bicykel v týchto mesiacoch nechajte radšej doma.

Dôkazom toho všetkého je, že počas poslednej kontroly policajti skontrolovali 308 vozidiel a  odhalili dvoch cyklistov bez ochrannej prilby. S cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť na cestách, najmä zabrániť ďalším stratám na ľudských životoch a celkovo znížiť počet dopravných nehôd v Košickom kraji vykonali policajti dnes 25. februára v dopoludňajších hodinách na území Košického kraja osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla i na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky jej nemotorovými účastníkmi. Počas kontroly sa policajti zamerali najmä na vodičov s vodičským oprávnením nie starším ako päť rokov, ktorí jazdia agresívnym a arogantným spôsobom. Pri kontrolách venovali pozornosť aj pátraniu po osobách, odcudzených vozidlách a preprave podozrivých vecí. Osobitnej kontroly sa zúčastnilo 67 policajtov dopravnej, poriadkovej  a železničnej polície.

„Policajti počas štyroch hodín skontrolovali 308 vozidiel a  zistili celkom 152 priestupkov, z tohto počtu riešili 136 priestupkov v blokovom konaní. Napomenutím vybavili 16 priestupkov. Najviac priestupkov riešili za rýchlosť. Rýchlosť prekročilo 68 vodičov, v 27 prípadoch išlo o ostatné porušenia pravidiel cestnej premávky, technický stav vozidla (20), 3 vodiči neboli pripútaní bezpečnostným pásom a poniektorí jazdili bez ustanoveného osvetlenia (9).  V 2 prípadoch nemali vodiči v poriadku povinné zmluvné poistenie. U vodičov požitie alkoholických nápojov nezistili. Kontrole sa nevyhli i nemotoroví účastníci. V blokovom konaní riešili 2 cyklistov, ktorí jazdili mimo obce bez ochrannej prilby.“ Dodal Alexander Szabó pre náš portál. Povedzme ešte, že príslušníci polície zadržali 6 vodičských preukazov, 9 osvedčení o evidencii vozidla a jednu tabuľku s evidenčným číslom. Dopravné kontroly budú policajti v Košickom kraji vykonávať i naďalej.

Ilustračné foto: Minv.sk