Nepoctivých predajcov je potrebné vždy nahlásiť

Obyvatelia mesta Dobšiná si zvykli na tradičné predaje výrobkov od rôznych predajcov. Tí sa zväčša zdržiavajú na predajných miestach na Námestí baníkov, či v prenajatých priestoroch na predajných akciách konaných v kultúrnom dome. Nájdu sa však aj predajcovia, ktorí predaj výrobkov nevedú zákonným, no častokrát ani slušným spôsobom. Práve na tých nás upozornili obyvatelia, kde uviedli, že sa jedná v drvivej väčšine o zahraničných predajcov, ktorí tovar predávajú z áut, vytrubovaním po uliciach rušia obyvateľov a takýmto spôsobom degradujú mesto na úroveň zaostalejšej dediny.

Spýtali sme sa preto na povinnosti, ktoré musia dodržiavať predajcovia tovarov, na čo nám odpovedal náčelník Mestskej polície, Michal Gergoš: „Ambulantný predaj v meste, či už v stánkoch s dočasným stanovišťom, alebo prostredníctvom pojazdných predajných zariadení, musí prebiehať v súlade s platnými právnymi predpismi, najmä zákonom  č. 178/1998 Z.z., o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zák. č. 455/1991 Zb., o živnostenskom podnikaní.“ V zmysle týchto zákonov  mesto  Dobšiná prijalo VZN č. 116/2009, Trhový poriadok mesta Dobšiná, ktorým upravuje podmienky predaja v meste.

Ako nám ďalej pán Gergoš povedal, v zmysle prijatého nariadenia môžu, na základe povolenia mesta,  predávať výrobky  a poskytovať služby len osoby oprávnené na podnikanie podľa osobitných predpisov, alebo predávať výrobky z vlastnej pestovateľskej, alebo a chovateľskej činnosti. Ďalšou podmienkou predaja je, že predajca musí preukázať spôsob nadobudnutia alebo pôvod tovaru. Ak tieto podmienky nie sú splnené, mesto nemôže vydať povolenie predaja na miestach, ktoré sú na to určené nariadením.

„Predajcom, ktorí spĺňajú tieto podmienky mesto pridelí miesto na predaj a vyhlási predaj v mestskom rozhlase. Tí ostatní, ktorí prišli do mesta robiť len svoje kšefty, potom blúdia po uliciach, vytrubujú a takto sa snažia predať svoj tovar, na ktorý samozrejme nie je žiadna záruka. Takýmto nepoctivým predajcom potom ukladáme blokové pokuty a zakážeme predaj v meste. Svojim vytrubovaním obťažujú nielen občanov, ale  porušujú taktiež zákon o cestnej premávke,“ dokončil Michal Gergoš. V priebehu dvoch rokov bola na území mesta Dobšiná 26 nepoctivým predajcom uložená pokuta, v roku 2017 vo výške 290 eur a v roku 2018 vo výške 310 eur. Občania môžu pohyb týchto nepoctivých a neslušných podnikateľov oznamovať na MsP na známe tel.č. 058/7941700.

Juraj Karika, foto: Stock.xchng