Kultúra

Návšteva kráľovských banských miest v Českej republike

V dňoch 10. -12. júna 2016 som sa zúčastnil spolu so zástupcami Gemerského baníckeho spolku – Bratstvo Rožňava na 20. stretnutí banských miest a obcí Českej republiky a 16. Európskeho dňa baníkov a hutníkov v Příbrami. Stretnutie sa konalo pri príležitosti 800-tého výročia prvej písomnej zmienke o Příbrami z roku 1216. Bola to veľkolepá oslava baníckej práce a histórie baníctva a hutníctva. Osláv sa oficiálne zúčastnilo 115 baníckych spolkov a cechov miest a viac ako 1800 zástupcov banských miest a obcí z desiatich štátov Európy. Slovensko zastupovalo 20 spolkov, cechov a miest.

Organizátori zabezpečili zaujímavý program s návštevou mesta a jeho okolia, prehliadkou banských skanzenov, múzeí a zaujímavostí. Slávnostnú bohoslužbu celebroval pražský kardinál Mons. Malý, ktorý posvätil novú vlajku európskeho združenia baníckych spolkov a cechov. Veľký dojem na mňa urobil slávnostný sprievod mestom Příbram, kde sa predstavili banícke spolky a cechy v slávnostných a historických uniformách. O jeho veľkoleposti svedčí aj to, že celková dĺžka sprievodu bola takmer dva kilometre.

Veľmi dôstojne vyzneli aj oficiálne príhovory zástupcov spoločenského a verejného života, tiež zástupkyne predsedu českého štátneho parlamentu na slávnostnej tribúne, pred ktorou boli zoradené vlajky všetkých zúčastnených delegácií. Zástupcov delegácií privítal na slávnostnej recepcii aj starosta kráľovského mesta Příbram Ing. Jindřich Vařeka, ktorému som odovzdal pozdrav od mesta Dobšiná, spolu s prezentačnými materiálmi. Využil som príležitosť a dňa 12. júna 2016 som po dohode s predsedom Horníckeho spolku Stříbro, s pánom Karlom Neubergerom navštívil aj s predsedom Gemerského baníckeho spolku Bratstvo Ing. Dušanom Oravcom, PhD., ktorý je zároveň aj členom nášho Baníckeho združenia v Dobšinej, banícky skanzen v kráľovskom meste Stříbro.

Prezreli sme si výsledky 10-ročnej práce nadšencov a bývalých baníkov, ktorí za podpory svojho mesta vybudovali unikátne dielo hodné cti baníckej práce. Verím, že aj v našom baníckom meste Dobšiná sa nám spoločnými silami podarí vybudovať podobný skanzen, aký som mal možnosť vidieť v Příbrami a v Stříbre. Naše mesto si to určite zaslúži, veď jeho história je nerozlučne spojená s baníctvom. V závere chcem poďakovať Mestu Dobšiná za pridelenie dotácie a všeobecnú podporu, ktorá pomohla v rozvíjaní aktivít nášho baníckeho združenia Bratstvo – Brüderschaft a tým nám umožnila propagovať Dobšinú a jej tradície doma a v zahraničí.

Ing. Michal Neubauer, predseda baníckeho združenia